Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Depunere declaratie rectificativa 710
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Depunere declaratie rectificativa 710

Pentru o firma cu cifra de afaceri pe 2012 nu am depus declaratia 010 pentru trecere de la imp. profit la imp. micro la 25 03 2013.
La 25.04.2013 am depus decl 100 cu impozit pe profit pt .trm 1 2013,
am depus acum 010 dar trebuie sa intocmesc declaratia rectificativa (710) aferenta 01.02.2013-31.03.2013 , care sa rectifice declaratia 100 ( eronat imp. profit ,corect imp. micro). L a vizualizare imi da eroare.
Nu s-a depus in decl .100 obligatia cu nr. 121 - imp micro.

Va rog frumos , ma poate ajuta cineva.
Multumesc anticipat.
Buna seara,

Eroarea care apare la depunere este normala, deoarece nu ati depus o declaratie care sa contina impozit micro, pe care sa o puteti rectifica.
Puteti sa rectificati doar acele obligatii fiscale pe care le-ati declarat. Obligatiile fiscale nedeclarate nu se rectifica ci se corecteaza prin depunerea unei declaratii pentru perioada la care se refera, de regula cu amenda.
Ce vreau sa spun este ca in cazul in care nu ati declarat impozit pe veniturile microintreprinderilor la trimestrul 1, aveti obligatia depunerii unei noi declaratii 100 pentru aceasta perioada. Pentru impozitul pe profit declarat eronat, intocmiti declaratia 710 rectificativa.

Numai bine