Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Penalizare fara nimic scris legal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Penalizare fara nimic scris legal

Se poate penaliza un angajat disciplinar oprindui bani din salariu fara nimic scris legal ''doar un mail ca ai fost penalizat"#-o:"
>
nu se pot retine bani din salariu unui angajat fara hotarare judecatoreasca, sau fara acordul salariatului.
1. Sub sanctiunea nulitatii absolute, nicio masura, cu exceptia avertismentului , nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.

2. Potrivit art. 169 din Codul muncii, nici o retinere din salariu nu poate fi operata, in afara cazurilor si conditiilor prevazute de lege .
Cu exceptia retinerilor din salariu pentru sumele determinate de catre angajator reprezentand impozite si contributii, celelalte retineri se efectueaza in temeiul unui titlu executoriu si in cadrul procedurii executarii silite.