Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Penalitati la drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Penalitati la drepturi salariale

In intervalul oct 2012 apr 2013, au fost incasate necuvenit anumite drepturi salariale in suma de 800 lei.
La banii care trebuisc returnati (800)se calculeaza si penalitati, cum si care este baza legala.
Art. 256 C.mun.:
(1) Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.
.....

În cazul în care salariatul căruia îi incumbă obligaţia de restituire este de bună-credinţă, justificând nerestituirea la timp, el nu poate fi obligat la plata de dobânzi, penalităţi.
dobanda legala.
concret cat are de platit?
Eu unul nu sunt de parerea ca trebuie sa plateasca ceva in plus. Nu este vina lui ca a incasat ceva ce nu i se cuvenea, persoana care a decis acest lucru este trasa si ea la raspundere in solidar cu salariatii?
si daca totusi trebuie platit cat si cum se calculeaza si in ce baza