Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... actiune recuperare suma de bani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

actiune recuperare suma de bani

Revin cu o problema : un salariat a incasat de la casierie o suma de bani pt care nu a adus decont de cheltuieli si pe urma nu s-a mai prezentat la serviciu (nu a lichidat ) asa ca am pornit cercetarea disciplinara.
Cum ar trebui sa formulez actiunea in instanta pentru recuperarea sumei de bani si pe ce art. sa o motivez ? pe art 272 din C.muncii sau 270 ?
pe Art. 272. [restituirea sumelor nedatorate şi bunurilor necuvenite]
(1) Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.
(2) Dacă salariatul a primit bunuri care nu i se cuveneau şi care nu mai pot fi restituite în natură sau dacă acestuia i s-au prestat servicii la care nu era îndreptăţit, este obligat să suporte contravaloarea lor. Contravaloarea bunurilor sau serviciilor în cauză se stabileşte potrivit valorii acestora de la data plăţii.
g77 a scris:

Revin cu o problema : un salariat a incasat de la casierie o suma de bani pt care nu a adus decont de cheltuieli si pe urma nu s-a mai prezentat la serviciu (nu a lichidat ) asa ca am pornit cercetarea disciplinara.
Cum ar trebui sa formulez actiunea in instanta pentru recuperarea sumei de bani si pe ce art. sa o motivez ? pe art 272 din C.muncii sau 270 ?

Codul muncii prevede că salariatul care a primit de la angajator o sumă nedatorată, este obligat să o restituie. De asemenea, dacă salariatul a primit bunuri care nu i se cuveneau şi care nu mai pot fi restituite în natură sau i s-au prestat servicii la care nu era îndreptăţit este obligat să suporte contravaloarea lor.
Obligaţia de restituire poate interveni atunci când salariatul a primit o sumă de bani cu titlu de salariu, premiu sau indemnizaţie la care nu era îndreptăţit, bunuri, fără a avea dreptul sau i s-au prestat servicii, fără să fi fost îndreptăţit.
Dacă răspunderea patrimonială se întemeiază pe o faptă săvârşită cu vinovăţie, obligaţia de restituire are la bază plata lucrului nedatorat.
Obligaţia de restituire se supune principiilor civile de drept comun, în măsura în care prin Codul muncii nu se dispune altfel.
Temeiul actiunii aste art.272 C.mun.