Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Renuntare sau vanzare parti sociale SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Renuntare sau vanzare parti sociale SRL

Sunt asociat la un SRL, impreuna cu un alt asociat 50-50%. Doresc sa ies din afacere sau sa raman unic asociat, dar partenerul nu e dispus nici sa vanda nici sa cumpere. Care ar fi posibilitatea legala de a-i forta mana de a vinde actiunile?
Nu ii puteti "forta mana" !
Daca nu va intelegeti, firma se dizolva si se lichideaza. In instanta !
Ma gandeam la o majorare de capital social prin aport de capital in asa fel incat sa fiu majoritar. In cazul in care nu agreeaza propunerea, pot imprumuta firma si apoi sa trasform creanta in actiuni?
Si majorarea de capital se face tot prin hotarare aga, practic orice schimbare /modificare de act constitutiv are nevoie de acordul tuturor asociatilor. Daca exista acordul dansului si disponibilitatea de a colabora se poate face orice, daca NU, alta solutie decat instanta nu exista!

P.S. Ce actiuni? Ati spus ca este SRL, acolo-s parti sociale!