Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Cineva vrea sa efectueze succesiunea unei mosteniri. Au dreptul la succesiune repectivul si 3 frati, nepotii lui, acestia fiind copii surorii respectivului.
Acum mai multi ani , respectivul a mai initiat o data procedura ( cu costurile aferente suportate de el) insa atunci nu s-a prezentat unul dintre fratii care au dreptul la mostenire. Acum, dupa ce se parea ca au cazut de acord, a demarat iar procedura, insa, acelasi nepot nu vrea sa se prezinte in fata notarului.
Deoarece domnul care a initiat succesiunea vrea sa-si lase problemele in ordine ( a ajuns la varsta pensionarii), nu stie cum sa procedeze mai departe. Cum ar trebui sa procedeze pt a efectua succesiunea?

Daca nepotul nu vrea de buna voie sa se prezinte, nu aveti ce sa ii faceti,va trebui sa va adresati instantei.
Pentru dezbaterea succesiunii in instanta este necesar ca, reclamantul sa faca dovada indeplinirii procedurii prealabile notariale stabilita prin Ordinul Ministrului Justitiei nr. 2923/2010, sub sanctiunea respingerii actiunii ca inadmisibila.
Procedura succesorala prealabila notariala este obligatorie, iar dovada indeplinirii acesteia se face prin atasarea, la cererea adresata instantei, a incheierii notarului public emisa in acest sens.