Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Factura intracomunitara neincasata
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Factura intracomunitara neincasata

Buna ziua,
Va rog sa ma indrumati cum as putea sa-mi recuperez valoarea unei facturi neincasate , de la un client din Franta. Relatiile intracomunitare se supun unei anumite legislatii la care eu pot sa apelez pentru a-mi incasa banii?
Am avut o livrare intracomunitara de bunuri pentru care am CMR semnat si stampilat, iar factura a fost transmisa prin e-mail. Initial , inainte de livrarea bunurilor , am avut o factura de avans pe care au achitat-o.
Multumesc.
In conformitate cu prevederile din contractul pe care l-ati incheiat cu ei.
aceeasi situatie o am si eu am de incasat o valoare de la un partener din italia si am incercat toate posibilitatile, conform contract i-am trimis o notificare cu valoare si actele care dovedesc suma, la care am primit raspuns de confirmare si mi s-a esalonat suma in mai multe etape dar nu s-a facut nimic pana in acest moment. Care ar fi urmatoarea miscare , dupa cum este stipulat in contract ar trebui sa ma adresez camerei de comert sau unor recuperatori ? puteti sa ma lamuriti ? va multumesc