Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul concediu de maternitate

as dori sa stiu cum se calculeaza banii pt concediu prenatal.Acum inca ma duc la serviciu ,este inca prea devreme sa stau acasa insa va aveni momentul cand voi sta acasa.
Sal.meu este 1000 lei net si as vrea sa stiu cati bani voi lua lunar,chiar nu stiu cum se caluleaza.
85% din media veniturilor nete pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 3400 de lei si nu mai putin de 600 de lei pt 1 an si nu mai mult de 1200 de lei si nu mai putin de 600 de lei pentru 2 ani.
@ Skybax

Ati confundat indemnizatiile . Aici este vorba despre indemnizatia de maternitate si nu despre indemnizatia pentru CCC.

@ ana193
Potrivit OUG 158/2005 persoanele asigurate au dreptul la concediu de sarcina (prenatal, 63 de zile) si lauzie (postnatal, 63 de zile) pe o perioada de 126 de zile, timp in care beneficiaza de indemnizatie de maternitate.
ndemnizatia de maternitate se plateste in functie de numarul de zile lucratoare din luna. Se face media zilnica (pe zile lucratoare) a veniturilor brute din ultimele 6 luni se aplica 85% si se inmulteste cu numarul de zile lucratoare de medical din luna respectiva.

Detalii gasiti aici
[ link extern ]
Concediul de maternitate se salculeaza in functie de salariul brut, nu cel net
Iata un exemplu de calcul pt un salariu brut de 1400 lei( probabil cam asa aveti si dvs)

1. Numarul zilelor lucratoare in ultimele 6 luni:
2. martie 2013 = 21
februarie 2013 = 20
ianuarie 2013 = 21
decembrie 2012 = 19
noiembrie 2012 = 21
octombrie 2012 = 23 in total 125 zile lucratoare
3. Salariul brut pe ultimele 6 luni anterioare lunii aprilie 2013 = 1400 lei / luna.
4. Baza de calcul pentru concediul de maternitate: 6 x 1400 = 8400 lei brut.
5. Media zilnica baza de calcul: 8400 : 125 = 67.2 lei brut.
6. Zile lucratoare aprilie 2013 = 22.
7. Indemnizatie brut pt luna aprilie 2013: 67.2 x 22 x 85% = 1256.64
8. Din aceasta indemnizatie se retine contributia CAS calculata astfel:
9. 2227 x 35 % x 10,5% = 82 lei
10. 2227 = salariul mediul brut pe tara in anul 2013
35% = procent din salariul mediu brut pe tara
10,5%=contributia CAS
11. Contributia CAS de 82 de lei este valabila pe toata durata anului 2013 si avantajeaza persoanele cu salarii mai mari.
In concluzie, indemnizatia de maternitate pentru luna aprilie 2013 este de:
1256.64 (brut indemnizatie) – 82 (CAS) = 1174.64