Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revendicare - nu s-a uzat de legea 10
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revendicare - nu s-a uzat de legea 10

Am aflat la inceputul acestui an, in urma unui proces , ca am fost expropriat in 1965. In CF apar tot eu proprietar si nu am fost fost despagubit. Ce mai pot face acum tinand cont de faptul ca nu am avut cunostinta de expropriere si nu am depus notificare pe legea 10
În cadrul legislativ prev. de Legea 10/2001, nu-şi mai pot găsi aplicarea dispoziţiile art. 35 din Legea nr. 33/1994 privind exproprierea pentru cauză de utilitate publică în cazul acţiunilor având ca obiect imobile expropriate în perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989, introduse după intrarea în vigoare a Legii nr. 10/2001.
In acest sens a se vedea si Decizia 53/4 iunie 2007 pronunţată de ICCJ în cadrul recursului în interesul legii care arată că : dispoziţiile art. 35 din Legea nr. 33/1994 privind exproprierea pentru cauză de utilitate publică se interpretează în sensul că:
„ Aceste dispoziţii nu se aplică în cazul acţiunilor având ca obiect imobile expropriate în perioada 6 martie 1945-22 decembrie 1989, introduse după intrarea în vigoare a Legii nr. 10/2001.”