Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general COMPENSARE CU BO
Discuție deschisă în Contabilitate în general

COMPENSARE CU BO

Firmele A si B au de compensat suma de 50.000 lei.
Este corect daca firma A emite un BO catre firma B iar aceasta il gireaza catre firma A ?
Cum deconteaza banca un astfel de bilet?
Va multumesc.
Compensarea se face pe baza unui proces verbal de compensare intre firmele A si B. BO nu-si au rostul.
Da stiu, numai ca as fi vrut sa evit compensarea prin intermediul IMI.
de ce nu emiteti ordin de compensare? si eventual firma cu crenta mai onoroasa (daca exista), plateste doar diferenta.