avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 161 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Societate recuperare creante refuza sa ofere detalii ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Societate recuperare creante refuza sa ofere detalii datorie

In data de 7 aprilie 2009 am contractat de la o banca un produs de tip card de credit (card de cumparaturi) din care am folosit suma de 1.200 RON.

Dupa o perioada in care ratele au fost platite normal conform contractului, eu a trebuit sa parasesc tara iar sarcina platii acestor rate a revenit mamei mele. Am consultat recent Biroul de Credit si am aflat ca apar cu o datorie de 1.501 RON al carui istoric releva faptul ca ultima plata s-a efectuat la data de 11 iunie 2010. Din acel moment s-a acumulat o restanta totala de 376 RON iar in data 25 februarie 2011 contul a fost dat la colectare pentru o datorie de 1.501 RON.

Am sunat la call center-ul bancii unde nu am putut fi lamurita de ce de la o datorie initiala de 376 RON s-a ajuns la acea suma finala de plata de 1.501 RON. Am fost redirectionata catre departamentul de colectare debite unde nu mi s-a furnizat nici un detaliu despre datoria acumulata dar mi s-a furnizat un numar de telefon unde pot fi lamurita despre problema. La acel numar nu mi s-a raspuns. Cand am revenit catre departamentul bancii de coletare debite mi s-a furnizat alt numar de telefon al unei companii de recuperare debite.

Aici am vorbit cu Dl. X care mi-a comunicat ca am o suma de plata de 1.862 RON. Incercand sa aflu de ce s-a ajuns la aceasta suma si sa caut o solutie de mediere si de plata a datoriei, Dl. X a tot insistat ca aceasta este suma de plata si a pus accentul pe faptul ca NU RECUNOSC datoria si ca REFUZ sa platesc, desi eu am inistat ca RECUNOSC datoria catre banca, DORESC sa rezolv situatia si sa achit doar ca NU RECUNOSC suma finala. Dl. X mi-a vorbit pe un ton arogant, total neadecvat pentru o persoana care cauta sa recupereze un debit, iar in final mi-a inchis telefonul in nas. Astfel am ramas fara posibilitatea de a afla mai multe delatii despre datoria pretinsa de aceasta societate si fara posiblitatea de a cunoaste in detaliu ce am de plata si de ce.

Intr-un raspuns formulat de banca la o solicitare trimisa catre aceasta in format electronic, mi s-a comunicat ca datoria nu mai este in portofoliul bancii, fiind concesionata catre societatea mentionata precedent. As dori sa imi comunicati daca societatea de recuperare debite imi incalca drepturile prin faptul ca nu imi ofera amanunte despre suma pretinsa si refuza orice forma de mediere sau daca sunt indreptatiti legal sa faca asta si ce posibilitati de abordare am eu. Mai mult, ce sanse de castig am daca actionez in instanta aceasta societate?
Ce sa solicitati iin instanta daca actionati dvs? Lasati-i in pace sa actioneze cand vor vrea si cum vor vrea si abia atunci va veti putea apara. In instanta li se va solicita sa detalieze clar modul de calcul al sumei restante, ce reprezinta aceasta, din ce este compus debitul...
Cu siguranta i-as lasa cum i-am lasat si pana acum fara sa stiu ca eu am vreo datorie undeva (povestea e mai lunga, dupa cum am mentionat sarcina platii ratelor a revenit mamei, eu am crezut ca a fost achitat creditul in totalitate). Problema este ca eu apar in Biroul de Credit cu acea datorie si nu pot lucra mai cu nici o banca iar asta ma face sa vreau sa rezolv problema cat mai repede cu putina...
Notificati peste tot, in scris cu confirmare de primire, ca doriti rezolvarea amiabila si sunteti de acord sa platiti. abia dupa ce va raspunde cineva, banca si/ sau soc.recuperatoare, in scris puteti sa va adresati unui cunascator in drept civil. Cand va raspunde si va indica suma, aveti doua variante , sa platiti pentru a lichida creanta, ulterior sa va judecati in privinta cuantumului, ori sa contestati direct, dar asta inseamna 1-2 ani.
Aici apar inexactitati in ceea ce scrieti, recuperatorii, au obligatia sa notifice, altfel nimeni nu ar sti de ei sau de creante?
Banca nu mai are nici o creanta cu dv. a vandut-o, de aceea trebuie notificata banca. Concluzie nu aveti creante la banci.
Buna ziua! Imi pare rau sa va spun ca nu sunteti prima persoana care se loveste de aceste bariere de comunicare cu institutiile financiare. O alternativa la instanta si o modalitate mult mai rapida de solutionare amiabila a situatiei Dvs o reprezinta si medierea. Astfel puteti demara o procedura de mediere si invitati la discutie directa reprezentantii firmei de colectare creante. Veti avea o solutionare nu in 1-2 ani, ci in maxim 3 uni. Plus ca toate discutiile vor ramane confidentiale. Mult succes!
Va multumesc frumos pentru raspunsuri! As mai dori sa imi spuneti cum se poate initia o procedura de mediere mai exact.

Alte discuții în legătură

Problema cu o firma de recuperari ssergiu ssergiu Buna! Din pacate am o problema cu firma de recupearare creanate , In urma unui credit la banca din 2003 am acumulat o datorie de aprox 700 RON plus un ... (vezi toată discuția)
Dosar credit cesionat catre o companie de asigurari ElisaR ElisaR Am o situatie cu un credit bancar luat pe o perioada de 4 ani, cu valoarea totala platibila de 12.000 Ron. S-a intarziat cu plata ratelor 3 luni, perioada in ... (vezi toată discuția)
Executare silita Cristi_Xulescu Cristi_Xulescu In martie 2007 am luat un credit cu buletinul in valoare de 10.000 euro. Cand am solicitat creditul, a ramas ca mama mea sa plateasca lunar rata la banca ... (vezi toată discuția)