Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reprezentarea Statului Român în proces de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Reprezentarea Statului Român în proces de revendicare imobiliarã

- Imobil naționalizat în anul 1949 cf. art.1 Legea nr. 119/11 iunie 1948.
- Imobilul este un teren intravilan situat în municipiul XXX.
- La data de 10 oct 1948 se întabuleaza în Cartea Funciară a orașului XXX dreptul de proprietate, cu titlu de drept succesiune, respectiv naționalizare in favoarea Statului Român. (am transcris exact ce este scris în coala de carte funciara - registrul pe hârtie).
- In prezent, din extrasul de carte funciara pentru informare, emis recent de OCPI XXX rezultă că terenul se află în proprietatea Statului Român, fiind întabulat, pe baza unei Decizii din anul 1980 a Consiliului Popular al Judetului YYY dreptul de administrare directă în favoarea ZZZ (o fostă întreprindere de stat numită SSS, acum firma privată numită PPP).

Terenul nu este ocupat de construcții, este lăsat în paragină de către firma privată numită PPP, care nu mai are nici un interes in exercitarea așa numitului "drept de administrare directă".

Întrebare:

In cazul în care se formulează o cerere în revendicare imobiliară pe temeiul dreptului comun, Statul Român (actualul proprietar, ca și parte pârâta), de cine va fi reprezentat în justiție?

De Ministerul Finantelor Publice - Directia Generală a Finanțelor Publice YYY, sau de Primăria Municipiului XXX?

Mai precis, reclamantul va cheama în judecată Statul Român reprezentat de Ministerul Finantelor Publice - Directia Generala a Finantelor Publice YYY sau Statul Român reprezentat de Primăria Municipiului XXX (reprezentată la rândul ei de către primar)?

Mulțumiri anticipate pentru un răspuns profesionist.
HoriaMaries, utilizator
Stimat forumist,

În primul rând, şansele dvs de a câştiga o revendicare în condiţiile inexistenţei unei notificări pe Legea 10/2001, îmi apar ca foarte reduse/nerealiste.

În ceea ce priveşte strict întrebarea dvs, eu aş chema în judecată Municipiul X prin Primar.

Totuşi, aţi putea să aveţi în vedere că, în cazul în care există neclarităţi privind persoanele pe care le puteţi chema în judecată, nu este o greşeală chemarea Statului, prin Ministerul Finanţelor, şi, concomitent, Municipiului, prin Primar.

Tot ceea ce se poate întâmpla mai rău în astfel de cazuri este ca o parte să invoce cu succes excepţia lipsei calităţii procesuale pasive, deci să iasă din cauză. Iar, Ministerul se apără prin jurişti angajaţi cu contract general, astfel nu veţi plăti cheltuili de judecată în ceea ce îi priveşte.

Cu stimă.

Multumesc frumos!