Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Servitute de trecere prin teren al nimanui
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Servitute de trecere prin teren al nimanui

Pentru stabilirea unui drept de servitute printr-un teren care nu are deschisa o cartea funciara si are doar numar topografic cui ma adresez ?
Pe cine chem in judecata ?
ginberto, utilizator
Ca sa aflati situatia juridica a terenului cu pricina, trebuie sa faceti o cerere catre primaria de sector dar si catre primaria capitalei daca locuiti in Buc. . Ca sa fie acceptata aceasta cerere trebuie sa va declarati si sa dovediti calitatea /interesul pentru solicitare.

Va trebui sa intiati o actiune in instanta avand ca obiect ,granituire sau revendicare,cu cert. de grefa al acestei actiuni puteti obtine date cu privire la propietar si-l puteti chema in judecata.
Initial actiunea va trebui indreptata, pt. ca nu cunoasteti propietarul, impotriva statului roman prin Ministerul Fin.Pbl.

Nu luati de buna ce am spus,asa am procedat eu ca sa aflu date despre un teren fara acte.
Ma desparte de calea publica cam 15 m prin acel teren.
De la primarie mi s-a spus verbal ca nu este (inca) al lor iar la cartea funciara apare doar un nr. top.
Asadar cum imi pot asigura cu acte accesul prin acel teren ?