avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Oportunităţi de colaborare Interviuri de angajare / debut colaborare
Discuție deschisă în Oportunităţi de colaborare

Interviuri de angajare / debut colaborare

Sa spunem ca trimiteti un CV la o societate / firma, etc. Vi se comunica data interviului. Va prezentati? Daca nu, le spuneti macar acelor oameni sa nu va astepte in zadar?

Daca nu le spuneti, care este argumentul din spatele acestui sictir?

Noua ni se intampla din ce in ce mai des sa nu ne vina doritorii la interviu. Si as vrea sa aflu motivul. :-))
pai...daca e sa facme supozitii, ar putea fi;
- CV-ul a fost trimis in f multe locuri dar fara ca cel care l-a trimis sa fie prea dornic de o eventuala colaborare;
cv-ul este mai pompos decat este in realitate iar la un interviu s-ar vedea acest lucru,
cel care l-a trimis sa creada ca postul este deja"vandut" si atunci se gandeste ca pierde timpul;
....ar mai fi....
Interesant. Explicatii credibile.

Insa foarte serios acum. Daca noi, companie privata, oferim un job si facem publicitate prin care dorim sa atragem doritori, ce ii poate face pe candidati sa creada ca postul e aranjat. Ca masochisti nu suntem, sa dam bani aiurea pe reclama inutila. Ma intreb si eu...

Multumesc pentru raspuns insa, imi confirmi lucruri anumite rationamente...
pai.. ca sa-ti raspund
eu am patit ceva de genu
o societate destul de mare a facut un anunt public, ca sa aiba o dovada ca l-a facut, in cazul vreunei reclamatii facute de cineva "binevoitor"
dar postul era deja oferit altcuiva
Lucrurile stau cam asa:
_ postul e prost platit pentru munca prestata.
_ daca e bine platit sigur e aranjat si a fost dat la mica publicitate sa aiba acoperire cel de la R.U.
_ depun si eu un C.V. si daca am timp ma duc sa vad despre ce e vorba, daca nu ? nu-i nici o pierdere.
Desi de multe ori se dovedeste ca societatile de renume, care dau anunturi la mica publicitate, sunt serioase.
Dar asa suntem noi romanii cautam chichite chiar si acolo unde nu sunt.
subscriu la cele spuse de Romy

Alte discuții în legătură

Licentiata in drept ... am nevoie de ajutor  Loredana Puscasu Loredana Puscasu Sunt din Bacau, am dat licenta la drept anul trecut si nu reusesc sa gasesc ceva de lucru astfel incat sa ma folosesc de cunostintele mele. As dori ,colaborare ... (vezi toată discuția)
Buna dimineata, acum cateva zile am vizualizat un anunt de angajare ... ionica3727 ionica3727 Buna dimineata, acum cateva zile am vizualizat un anunt de angajare pe platforma bestjobs. In anuntul respectiv se specifica, ca pentru mai multe sanse de ... (vezi toată discuția)
In ce conditii poate o firma germana de intermediere sa recruteze asistenti medicali din romania? adelis adelis Buna ziua, sunt romanca, stabilita de 11 ani in Germania. Impreuna cu un partener neamt am inregistrat in Stuttgart o firma de intermediere ... (vezi toată discuția)