avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu compensatoriu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu compensatoriu

Buna ziua,
Am si eu o nedumerire.Tocmai am fost concediat pe motiv ca "firma nu-si mai permite sa ma tina si s-a desfiintat postul meu".Eu stiam cam am dreptul la un salariu compensatoriu conform CCMN dar mi s-a raspuns de catre firma ca nu mi se poate acorda din cauza ca firma are mai putin de 9 angajati.Este adevarat?

va multumesc
Cel mai recent răspuns: Rodica Ciobanu , Avocat 19:33, 10 Martie 2009
ccm la nivel national se aplica tuturor salariatilor
In conformitate cu prevederile art 3 din CCMUNN pe anii 2007-2010:
ART.3. - (1) Clauzele contractelor colective de muncaa produc efecte dupa cum
urmeaza:
a) pentru toti salariatii incadrati in unitatile din tara, indiferent de forma de capital social
(de stat sau privat, roman sau strain/mixt), in cazul contractelor colective de munca la
nivel national;

b) pentru toti salariatii incadrati in toate unitatile din ramura de activitate pentru care s-a
incheiat contractul colectiv de munca, indiferent de forma de capital social (de stat sau
privat, roman sau strain/mixt);
c) pentru toti salariatii incadrati la angajatorii care fac parte din grupul de unitati pentru
care s-a incheiat contractul colectiv de munca la acest nivel, indiferent de forma de
capital social (de stat sau privat, roman sau strain/mixt);
d) pentru toti salariatii angajatorului, in cazul contractelor colective de munca incheiate la
nivel de unitate, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, roman sau
strain/mixt).


Prezentati acest articol angajatorului si solicitati sa va plateasca salariul compensatoriu prevazut de art 78 din CCMUNN.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu mediu pe unitate la nastere - cand se aplica?? RRosca RRosca Buna ziua, urmeaza sa nasc in februarie 2011, motiv pt care m-am interesat la ITM Sibiu cu privire la art. 51 lit. c) din Contractul colectiv de munca unic la ... (vezi toată discuția)
Salariu compensatoriu lbogdan lbogdan buna ziua.am o problema care ma framanta.am o firma de 5 angajati si pe unul vreau sa-l concediez cu drept la somaj,deci restructurez.mi s-a prezentat cand ... (vezi toată discuția)
Beneficiez de program redus in cazul concedierii laurentiusergiu_33 laurentiusergiu_33 punctul de lucru in care activez are mai putin de 21 de angajati.in cazul concedierii pe motive ce nu tin de persoana salariatului ,beneficiez de prevederile ... (vezi toată discuția)