avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA neplatitor de TVA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA neplatitor de TVA

1. Pentru un PFA cu activitatea principala proiectare si audit energetic se pot trece in RJIP la plati cotizatia anuala platita la o asociatie profesionala? (valoare 150 ron)
2. Daca mi-am cumparat un router si o imprimanta le pot deconta pe PFA?
Se pot trece tot la plati in RJIP?

Cel mai recent răspuns: andreea_catalina , utilizator 18:30, 27 Iunie 2013
Daca sunt documente justificative desigur ca puteti trece este o cheltuiala a PFA ului ...
Daaa, exista factura normal dar nu stiu daca sa le trec la plati in RJIP sau in registru-inventar?
In registrul inventar stiu ca se trec obiectele de valoare mai mare gen laptop...dar nu stiu de la ce valoare in sus se trec?
Routerul fiind obiect fizic nu cotizatie il treceti si in reg inventar ca o aveti cel cu cotizatia doar in RJIP.
p.s. in registrul inventar trebuie trecut obiectele de inventar ce o aveti fizic ... de exemplu nu este obiect de inventar cotizatia ... routerul este un obiect deci este ob de inventar.
Ultima modificare: Luni, 24 Iunie 2013
Burghardt Norbert,
Documentele justificative trebuie emise pe numele PFA si sa reprezinte cheltuieli compatibile cu activitatea (profilul) firmei conform Cod Fiscal.
Va multumesc mult pt raspuns, poate sunt intrebari stupide dar sunt si eu la inceput :)
Ati spus mai sus ca routerul trebuie trecut "si in reg inventar"...trebuie trecut insa si in RJIP?
Cum se face decontarea sumei pe router si imprimanta daca sunt trecute in registru-inventar?
Se scad la sfarsit de an din incasari (la fel ca si cheltuielile)
In registru-inventar se trece toata suma pe un an?

Alte discuții în legătură

Pfa registru inventar prazaro prazaro Sunt PFA [traducator autorizat] si am inteles ca trebuie sa tin un registru inventar. Poate cineva, va rog, sa ma ajute la completarea lui? Eu nu inteleg mai ... (vezi toată discuția)
Documente necesare pfa earlysunset earlysunset Buna ziua! Am mai multe intrebari referitoare la documentele pe care trebuie sa le intocmeasca o PFA nepletitoare de TVA, in sistem real: 1. Din cat m-am ... (vezi toată discuția)
Contabilitate intreprindere individuala Andrey23 Andrey23 Recent am deschis un II am de pus declaratia 220 norma de venit, am primit decizia de impunere, am facut deja achizitii pe II-ul deschis si as vrea sa stiu de ... (vezi toată discuția)