Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie cetatean strain, depasirea vizei...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie cetatean strain, depasirea vizei...

Situatia este urmatoarea....M-am casatorit cu un cetatean strain, non-UE, acum cateva saptamani. Viza dumneai era expirata de cateva luni bune datorita unei birocratii extraordinare, atat din partea tarii de unde este dumneai originara cat si aici in Romania...Am fost la biroul pt. straini sau oficiul pentru imigrari cum se numeste mai nou cu certificatul de casatorie si dupa ce ne-au intrebat cum ne-am putut casatori cu viza expirata ,etc. ne-au zis ca trebuie sa platim o amenda consistenta si ca trebuie sa aplicam pentru rezidenta..

Ideea este ca nu vrem sa locuim in Romania, am contactat consulatul unei tari UE unde am vrea sa mergem si acestia ne-au spus ca putem calatori si eventual munci acolo in baza certificatului de casatorie si certificatelor de nastere..

Avand in vedere ca nu posed un apartament in Romania si nici nu am stat cu chirie (am locuit in acest timp in apartamentul unor rude care nu mai locuiesc in Romania), as dori sa scap de toata birocratia asta si sa plecam pur si simplu din Romania cat mai curand posibil...

Mi-e teama ca nu cumva autoritatile romane, din exces de zel, sa nu-i aplice in pasaport vro mentiune care ar putea periclita calatoriile noastre in alte tari UE si drepturile de care dispunem...

Ca un adaos, tratamentul de care am avut parte la acest oficiu pt. imigrari a fost unul foarte acid, pe langa mentiunea ca vom plati amenzi usturatoare, ofiterul respectiv incerca sa ma convinga ca este foarte posibil ca sotia mea sa nu primeasca viza si ca au mai avut ei cazuri de casatorii aranjate, etc. Noi suntem impreuna de peste 3 ani..

Imi pare rau ca am lungit atat vorba, ceea ce vreau sa stiu concret este:

1) in conditiile in care vrem sa plecam din Romania si nu ne intereseaza ca dumneai sa obtina rezidenta in Romania, ce trebuia sa facem pentru a ne asigura ca la iesirea din tara nu se vor aplica mentiuni negative (mentionez ca dumneai are un pasaport nou deoarece cel vechi in care erau vizele de Romania, 4 la numar, inclusiv ultima expirata, nu mai avea valabilitate.

2) Ce temei legal exista pentru aplicare acestei sanctiuni (amenda 1200RON) in cazul sotiei mele ?
puteti iesi linistiti din tara, problema este la intrare, nu la iesire.Amenda respectiva are dea face cu depasirea perioadei de sedere in tara dupa expirarea vizei.Detaliile le gasiti pe site-ul Ministerului de Externe.
Multumesc mult pentru raspuns si pentru incurajare
eu.ro.lex a scris:

puteti iesi linistiti din tara

Din punct de vedere legal, unde anume pot gasi temeiul legal care sa-mi arate ca nu pot fi aplicate mentiuni negative in pasaport la iesirea din tara in situatia noastra. Va rog mult sa-mi spuneti exact articolul legal, eu nu am gasit mentiuni exacte in OUG 194/2002

Vreau sa fiu pregatit pentru orice situatie si sa stiu exact ce temei legal ar putea exista care ar putea sa ne creeze situatii neplacute.

Imi cer scuze daca par paranoic dar dupa ce a trebuit sa ma lupt efectiv in diferite ipostaze cu autoritatile romane pentru diverse chestiuni, vreau sa fiu cat se poate de documentat inainte de orice situatie...
bine inteles ca nu ati gasit, deoarece nu exista nici un fel de mentiune in acest sens...Din pacate asa sunt facute legile, sa poata sa fie ocolite sau sa puna probleme celor "mai slabi de inger"....Exista doar o amenda care se aplica celor care au depasit dreptul de sedere pe teritoriul tarii.In legatura cu aplicarea de mentiuni negative, acestea se pot sau nu, aplica celor in cauza.Depinde numai si numai de cel care verifica pasapoartele la iesire...
eu.ro.lex a scris:

bine inteles ca nu ati gasit, deoarece nu exista nici un fel de mentiune in acest sens...Din pacate asa sunt facute legile, sa poata sa fie ocolite sau sa puna probleme celor "mai slabi de inger"....Exista doar o amenda care se aplica celor care au depasit dreptul de sedere pe teritoriul tarii.In legatura cu aplicarea de mentiuni negative, acestea se pot sau nu, aplica celor in cauza.Depinde numai si numai de cel care verifica pasapoartele la iesire...

Da , asa ma gandeam si eu, ce sa te faci cu legile din Romania...

Oricum , o sa ne ducem din nou la Oficiul Imigrari inainte de a pleca poate macar ne vor da vro fituica pe care sa o avem la iesirea din tara....
Interdictia si amenda sunt in functie de durata de depasire a perioadei maxime de sedere in RO - interdictia de a intra in tara se va reduce la jumatate in cazul strainului casatorit cu cetatean roman.
Daca se va aplica interdictie pt intrarea in RO acest aspect nu afecteaza (nu ar trebui sa afecteze) intrarea in alte state...

O.U.G. 194/2002 republ M.O. 421 din 5 iunie 2008.
Art. 134 Contraventii
2. neindeplinirea de catre strain a obligatiei de a parasi teritoriul RO dupa data la care inceteaza dreptul de sedere in RO prev la art. 11;
Art. 135 Sanctiuni…
Limitele amenzii pt expirarea vizei cu peste 60 zile: 800 – 1200 lei.

Ar putea scapa de interdictie daca reusiti sa ii convingeti pe oficiali ca veti plati costurile “indepartarii”, de ex; sau, puteti contesta in instanta (in termen de 10 zile) interdictia – si poate motivati cauza pt care sotia nu si-a indeplinit obligatiile: sa ceara permis de sedere, de ex, cand si-a dat seama ca viza va expira (mai ales ca erati alaturi de ea de 3 ani si ar fi avut sanse)… Dar, poate nu veti avea probleme la granita, la iesirea din RO…
Dispozitia privind interdictia de a intra in RO este considerata constitutionala pt fiecare caz deoare exista proceduri prin care strainul ar fi putut intra in legalitate.

Am reeditat: inlocuit "motivati motivul" :happy: cu "motivati cauza". Tarziu am observat - scuze!
trope_doi, utilizator