avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dividend neridicat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dividend neridicat

Ce se intampla cu un dividend neridicat mai mult de 3 ani?
Ce lege prescrie acest dividend si ce poti face cu el daca este prescris?
Ce se poate intampla daca il platesti si a trecut acest termen?
Acest termen se refera de fapt la dreptul actionarului de a cere banii-dividendul si de a si obtine acesti bani?
Dupa acet termen de prescriptie nu i se mai da nimic.
Dar daca o firma care are in ct 457 dividende din 2003 si ii distribuie in 2009 nu are nici o problema. S-au are?

Va multumesc!
Ultima modificare: Marți, 10 Martie 2009
TERPU DIANA, utilizator
Cel mai recent răspuns: Smart Contab Expert S.R.L. , Contabil 01:01, 12 Martie 2009
Teoretic se prescriu in trei ani dar asta nu inseamna ca nu se pot acorda, numai ca nu mai este o obligatie.Daca nu se mai acorda devin venituri pentru societate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dividente restante neridicate RoxanaRamona RoxanaRamona Buna ziua, Societatea unde lucrez a avut in 2008 profit. Dividende s-au incasat in transe in functie de bani, pe tot parcursul anului 2009 si 2010. ... (vezi toată discuția)
Dividendele se mai prescriu dupa 3 ani? cccristina cccristina am si eu o intrebare ..dividendele se mai prescriu dupa 3 ani/?am citit legea 31/1990 si nu prea inteleg precizez ca dividendele sunt din 2005 si anul ... (vezi toată discuția)
Dividente mihaelahory mihaelahory Buna ziua,va rog ajutati-ma, am un srl si unicul asociat vrea sa-si ia dividente,nu stiu ce trebuie sa fac pt asta? (vezi toată discuția)