Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dividend neridicat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dividend neridicat

Ce se intampla cu un dividend neridicat mai mult de 3 ani?
Ce lege prescrie acest dividend si ce poti face cu el daca este prescris?
Ce se poate intampla daca il platesti si a trecut acest termen?
Acest termen se refera de fapt la dreptul actionarului de a cere banii-dividendul si de a si obtine acesti bani?
Dupa acet termen de prescriptie nu i se mai da nimic.
Dar daca o firma care are in ct 457 dividende din 2003 si ii distribuie in 2009 nu are nici o problema. S-au are?

Va multumesc!
TERPU DIANA, utilizator
Teoretic se prescriu in trei ani dar asta nu inseamna ca nu se pot acorda, numai ca nu mai este o obligatie.Daca nu se mai acorda devin venituri pentru societate.