Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Abuz psihic din partea unui bolnav psihic
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Abuz psihic din partea unui bolnav psihic

Buna seara!Locuiesc cu tatal meu care este bolnav psihic si care ne terorizeaza pe toti,inclusiv pe vecini.Face scandal foarte des,o data la cel mult doua zile,urla inclusiv la ore inaintate din noapte sau la 4-5 dimineata etc.Are o varsta inaintata,iar bolii psihice i se adauga consumul de alcool.Problema e ca nu are un diagnostic medical pus,desi cu tuturor(rude,vecini) ne este foarte clar ca e bolnav,foarte bolnav psihic.Din fericire agresivitatea lui iesita din comun se limiteaza de obicei la a fi doar de tip psihic,desi e foarte greu pentru noi chiar si asa.Ne ameninta pe noi si pe surorile lui ca va vinde casa si pamantul de la tara(care sunt trecute pe numele lui) sau ca va vinde mormantul mamei mele(Dumnezeu sa o odihneasca!) ,cu tot cu mama,unor straini ,pe 5 lei.Din punct de vedere legal,in lipsa unui diagnostic pe hartie(desi martori ar fi zeci de persoane care sa spuna ca tata are probleme),ar avea dreptul sa faca asa ceva?Concret,ce se poate face pentru a evita o astfel de situatie?Mentionez ca tatal meu refuza categoric o vizita la medicul psihiatru/psiholog,fiind constient de urmari.Cum poti determina o persoana bolnava psihic sa ajunga la medic,in ciuda propriei vointe?Chemand salvarea?Se poate asa,in conditiile in care agresivitatea lui e doar psihica?Ce putem face?Va rugam foarte mult sa ne raspundeti.
Puteti solicita in baza art 164 c.civ.punerea sub interdictie a tatalui dvs si numirea dvS ca tutore.Procedura este destul de complexa cereti sfatul unui avocat.,incercati sa obtineti un diagnostic preliminar de la medicul de fam,un psihiatru oricum trebuie expertizat discernamantul de o comisie la iml.
Am fi vrut sa fie totul fara prea mult tam-tam.Eventual fara stirea tatalui,daca s-ar putea,pentru a nu-i agrava starea si asa destul de fragila.Si asa e viata atat de grea in situatia asta,daca si-ar da seama ce vrem sa facem,nu am mai putea trai cu el in casa,mai ales ca avem si un copil mic.Si nu vrem nici sa il lasam singur sau sa il internam pe undeva. Voi merge sa vorbesc cu medicul de familie.Un diagnostic preliminar de la medicul de familie ar fi suficient pentru a-i invalida orice incercare de intrainare pe cale legala a bunurilor?Multumim!
singer, utilizator
Un diagnostic preliminar va poate fi folositor doar pt a avea mai multe probe de care va puteti folosi in demersurile viitoare.
Un diagnostic de boala mintala nu va fi pus de medicul de familie si niciun diagnostic fara ca medicul sa fi vazut macar pacientul.
Daca nu e pus sub interdictie si daca omul pare sanatos, poate vinde tot ce-i apartine, puteti spera sa anulati actle daca veti dovedi ca nu a avut discernamant in momentul vanzarii.
Mai bine preveniti decat sa reparati..Pe de alta parte, nu cred ca va face ce zice, ascundeti-i si dvs actele si stati mai prin preajma lui.
Mai bine l-ati interna undeva , scapati si dvs de chin si vecinii, iar el va fi ingrijit, tinandu-l acasa si lasandu-l sa bea, sa stiti ca nu-i faceti vreun bine.

gi-jane2 a scris:

Mai bine preveniti decat sa reparati..Pe de alta parte, nu cred ca va face ce zice, ascundeti-i si dvs actele si stati mai prin preajma lui.
Mai bine l-ati interna undeva , scapati si dvs de chin si vecinii, iar el va fi ingrijit, tinandu-l acasa si lasandu-l sa bea, sa stiti ca nu-i faceti vreun bine.

Nu il pot duce fortat la medic.In afara de faptul ca mi-ar fi mila de ce ar simti,vazandu-se la sfarsitul vietii cu un diagnostic de bolnav mintal,mi-ar fi si frica.Nu demult a fost un caz in Iasi,unde o ziarista tanara si-a internat fratele la Socola pentru ca era bolnav de schizofrenie si acesta a omorat-o pe ea si pe fetita ei de cinci luni.Vroiam sa stiu daca exista si alte modalitati de rezolvare a situatiei sau cel mult un diagnostic fara ca tata sa stie.Se pare ca suntem intr-o situatie fara iesire si ne rugam sa se termine totul cu bine fara a ne trezi in strada,dupa moartea lui.
singer, utilizator