Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Acciza import cafea - Urgent, va rog
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Acciza import cafea - Urgent, va rog

Buna ziua. M-ar fi interesat care este cuantumul accizei pentru import cafea ambalata si cum se calculeaza. Este urgent, va rog! Va multumesc!
Conform art 208 Cod Fiscal prin aplicarea nivelului accizei pe unitatea de masura (tona) :
[ link extern ]

Nivelul accizelor este prevazut in anexa 2 :
[ link extern ]

Iar cursul pentru calcularea accizelor in 2013 este de 4,5223 lei/euro