Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sechestru bunuri
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Sechestru bunuri

Buna ziua,

am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta. As dori sa imi spuneti daca conform urmatorului paragraf dintr-o sentinta penala bunurile despre care se vorbeste sunt confiscate sau doar puse sub sechestru?se mai poate face ceva in acest sens. Mentionez ca inculpatul este sotul meu, care este condamnat definitiv aceasta fiind sentinta penala ramasa in picioare, dupa recurs si apel. Capetele de acuzare pentru care a fost condamnat sunt proxenetism si trafic de persoane.De asemenea instanta nu s-a mai pronuntat in nici un fel asupra acestor bunuri.

Mai jos aveti paragraful despre care va vorbeam.

"Pentru asigurarea reparării pagubelor si a exercitării măsurii de siguranţă a confiscării se va dispune în conformitate cu disp.art.163 si art.357 alin.2 lit.c cod penal menţinerea măsurii asigurătorii a sechestrului dispusă asupra bunurilor inculpaţilor GEG si GIE prin ordonanţele procurorului după cum urmează:
- ordonanţa din 20.01.2009 privind autoturism marca BMW, de culoare; autoturism marca Mercedes Benz ; autoturism marca Opel Astra,
- ordonanţa din 03.02.2009 privind imobilul din B; teren in suprafaţă de 1103 m.p. in intravilanul comunei S , sat M si contrucţia edificată pe acest teren, conform descrierii din ordonanţă ( f. 372);
- ordonanţa din 11.02.2009 ( f. 509) – cu privire la bijuterii din metale preţioase , conform inventarului ataşat ordonanţei ;
- ordonanţa din 27.04.2009 ( fl. 1860) asupra conturilor bancare apaţinând inculpatului GEG la BRD – Sucursala Bz, mai puţin contul R cu privire la care măsura sechestrului a fost ridicată prin încheierea de şedinţă din 18 mai 2010. "

Va multumesc anticipat!

RoxannaI, utilizator
Buna ziua,
Bunurile sunt puse sub sechestru pana la achitarea pagubelor sau confiscare daca sunt dovedite a fi dobandite fraudulos.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator