Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sechestru asupra bunului mobil
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sechestru asupra bunului mobil

Buna ziua!

Vin cu o serie de intrebari la o problema cu care ma confrunt de ceva timp.
Am fost casatorit cu o persoana timp de 1 luna dupa care am divortat. In acest timp am inmatriculat un autoturism pe numele meu. Motivul divortului a fost faptul ca sotia mea a inselat mai multe persoane printre care si parintii mei.
A inceput un lung proces, la una dintre persoanele careia ii datora bani i-am dat in baza unui contract de V-C autoturismul mentionat drept garantie pana la returnarea banilor. Banii nu au mai aparut si am fost nevoit sa ii dau persoanei si actul de la financiar pentru a o putea inmatricula.
La ANAF am aflat ca nu pot instraina bunul dobandit in timpul casatoriei intrucat este pus sub sechestru.
Nu am fost chemat la politie, nici la judecata si nici nu mi s-a comunicat masura luata asupra bunului. S-a judecat fondul, apelul si recursul, si fosta sotie a primit 10 ani cu executare, hotarare definitiva.
Intre timp am aflat ca persoana careia ii dadusem masina a dat-o la o alta persoana care a si inmatriculat-o.
Mentionez ca la divort am declarat amandoi ca nu avem bunuri de impartit.

1. Ce pot face in aceasta situatie?
2. Vreau macar sa o scot de la financiar, cum pot proceda?
3. Procedural la ce ma pot astepta, ce ar urma? O sa mi se ceara masina?

Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Va sunt recunoscator anticipat!
alexandru_B, utilizator
Bunurile puse sub sechestru nu pot fi instrainate.
Incercati sa va cautati avocat ca sa va reduceti pagubele.
Faptul ca vanzarea bunului prin contract s-a facut inainte de instituirea masurii nu are relevanta?
Dvs ce problema aveti ? Daca ati vandut inainte sa se dispuna sechestrul, nu raspundeti penal. Ziceti ca cel care cumparat si-a inmatriculat masina, ori nu avea cum s-o inamtriculeze fara s-o radiati fiscal.
Corect! Nu avea cum sa o inmatriculeze fara certificatul fiscal si fara semnatura mea pe talonul masinii (rubrica unde semneaza cel care o instraineaza). Romania este tara tuturor posibilitatilor.
Nu sunt in domeniu dar ma gandesc ca trebuia sa fiu anuntat intr-un fel sau altul cu privire la masura sechestrului.
Totusi sper sa nu fiu tras la raspundere in vreun fel sau altul.
De unde ati aflat de masura sechestrului pe acea masina, sau s-a instituit odata cu condamnarea sotiei ?
Cunoasteti datele persoanei la care e acum masina ? Sunteti chiar sigur ca a inmatriculat-o pe numele ei ? Pt ca de asemenea, ar fi trebuit intai inregistrata la fisc si cu rolul sa fi mers s-o inmatriculeze.