Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare SRL-Website
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare SRL-Website

Imi puteti spune va rog daca pentru un site online ce presteaza servicii dedicate persoanelor juridice este necesar infiintarea unui SRL platitor de TVA?
Pentru a desfasura o activitate economica legal trebuie sa va infiintati o firma, in speta un Srl. Nu este obligatoriu sa fiti platitor de TVA si acest lucru depinde de optiunea dumneavoastra si de activitatea pe care o va avea firma in timp. Aici gasiti informatii utile depre a fi sau a nu fi platitor de TVA: [ link extern ]
Daca societatea nu are impozite de platit si nu are alti creditori, puteti urma procedura dizolvarii fara lichidare si ulterior radierea. Atentie, infomatia cu privire la lipsa datoriilor catre stat se concretizeaza prin certificatul de atestare fiscala, iar referitor la ceilalti creditori, este raspunderea dvs, pentru ca societatea fiind dizolvata fara lichidare, aparitia ulterioara a creditorilor (in termenul de prescriptie, bineinteles) angajeaza raspunderea cu patrimoniul fostului asociat.