avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 329 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ne-am judecat cu persoana gresita. CE FACEM?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ne-am judecat cu persoana gresita. CE FACEM?

In urma cu 2 ani, fostul presedinte a dat in judecata "un restantier".... care acum cand a iesit decizia definitiva si am dus-o la executorul judecatoresc s-a dovedit a fi fiica proprietarului apartamentului

In concluzie ne-am judecat cu fiica si nu putem sa executam silit imobilul....

ce facem acum ca sa recuperam datoria la intretinere?? Datoria s-a dublat de acum 2 ani....
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 18:19, 1 Iulie 2013
De cand este datoria respectiva?
Dupa cum ar fi trebuit sa stiti, in litigiile privind cotele de intretinere retante trebuie sa va judecati cu proprietarul apartamentului. Ar fi trebuit sa va interesati cui apartine acest imobil, daca la infiintarea asociatiei nu vi s-a predat un act de proprietate.

In conditiile date, va trebui sa il actionati in judecata pe adevaratul proprietar, asupra cotelor de intretinere care nu s-au prescris (sa nu fi trecut mai mult de 3 ani de la data scadentei lor) dupa ce veti parcurge preliminar procedura medierii.
Stiu ca trebuia actionat PROPRIETARUL nu altcineva, nu eu am dat in judecata pe cine nu trebuia ci fostul presedinte.

Datoriile incep de acum 5 ani....

Este obligatorie parcurgerea sedintei de mediere? Am inteles ca nu....

Totusi... ce putem face? trebuie sa incepem de la 0, sa ne judecam cu proprietarul?

Cum a fost posibil sa se emita un titlu executoriu pe numele unei persoane care nu este proprietar?

Daca o executam pe fiica(are salariu) ce se intampla?
Cine locuieste in imobil?

Culpa este a dvs ca si reclamanti ca v-ati judecat cu o alta persoana decat proprietarul, nu a instantei.

Nu veti putea pretinde decat cotele din ultimii 3 ani.

Medierea este obligatorie din 15.02.2013, numai sanctiunea inadmisibilitatii actiuni se va aplica din august.
In apartament locuiesc proprietarul si fiica... fostul presedinte a inteles ca proprietarul i-a facut acte fiicei pe apartament.... fara sa verifice a dat-o pe ea in judecata..................

Alte discuții în legătură

Act de adjudecare apartament geo-vem geo-vem Buna ziua,va rog un sfat ,s-a vandut un ap. din scara blocului prin licitatie si a fost adjudecat de catre o persoana,in schimb fostul executat avea datorii la ... (vezi toată discuția)
Restante, executare daniela_c1969 daniela_c1969 Buna ziua Sunt presedinte la asociatia de proprietari si ma confrunt cu o problema. Am avut un vecin care a plecat din tara, a acumulat circa 14500 lei ... (vezi toată discuția)
Cine este obligat sa plateasca datoriile la intretinere ,proprietarul sau cel care are casa in folosinta? legal23 legal23 Sunt de 4 ani plecat din Bucuresti unde detin un apartament de 3 camere pe care l-am lasat spre folosinta fiicei mele proaspat casatorita. Nu am incheiat ... (vezi toată discuția)