Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reabilitarea termica a acoperisului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reabilitarea termica a acoperisului

Buna ziua,
Locuiesc in Brasov, intr-un bloc cu 4 etaje si 2 scari, un total de 35 de apartamente si din nefericire, locuiesc la etajul 4. S-a inceput reabilitarea termica a blocului, fara sprijinul Primariei, deci din surse proprii(plata o realizeaza fiecare locatar, in functie de m2 reabilitati+ parti comune). Firma care realizeaza lucrarea, a facut contracte individuale cu fiecare locatar(eu momentan, nu am facut acest contract), nefiind facuta aceasta lucrare prin Asociatia de Proprietari. Din partile comune reabilitate, se fac doar casa scarii si uscatoria. Am solicitat atat la Asociatie( la administrator) cat si in discutiile cu ceilalti vecini, pentru a se realiza si reabilitarea termica a acoperisului, la care ei nu sunt de acord, motivand ca nu au resurse financiare pentru a face acest lucru. Am propus ca cei de la etajul 4 , sa suporte 30 % din costurile izolarii termice, pe coloana respectiva, in functie de cati metri2 au fiecare, iar ceilalti locatari(de la parter la etajul 3), in functie de apartament(pentru ca sunt apart. de 2-3 si 4 camere pe coloane)sa plateasca diferenta. Se pare ca, nici cu aceasta propunere nu sunt de acord. Ce solutii avem noi, cei de la etajul 4, tinand cont ca ceilalti locatari, au facut contracte individuale cu firma ce realizeaza reabilitarea termica? Exista posibilitatea de a da in judecata asociatia sau locatarii? Ce alte alternative avem?
Mentionez faptul ca majoritatea celor de la ultimul etaj, dorim si reabilitarea termica a acoperisului.

Multumesc anticipat
catalinmos, utilizator
1-Terasa imobilului reprezinta parte comuna a carei intretinere si reparatie implica responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
2-La terasa imobilului nu se aplica reabilitarea termica fiind necesara executarea de hidroizolatie
3-Incercati sensibilizarea presedintelui de asociatie astfel incat acesta sa constientizeze necesitatea reparatiei urgente si a terasei care poate fi usor executata,fie utilizand cote din fondul individual de reparatii fie dispunand constituirea unui fond din care sa se achite executia hidroizolatiei imobilului
Din pacate, conform Ordonantei Guvernului, nr 18, din Martie 2009, cu modificarea acesteia in 2011, pentru eficentizarea energetica, este precizat la art 4 ca, pe linga reabilitarea peretilor exteriori, se face si reabilitarea termica a acoperisului, inlocuirea ferestrelor, daca este cazul, etc... Se pare ca nu cunoasteti legea. In ceea ce priveste sensibilizarea presedintelui de scara, este cam improbabila, pentru ca, s-a aratat impotriva realizarii reabilitarii acoperisului, impreuna cu alti locatari, care nu locuiesc la ultimul etaj. Intrebarea este simpla: ce solutii exista in acest caz?
Se poate face reabilitare termica a terasei, nu doar cea a hidroizolatiei.
Problema este ca nu cunoasteti ce reprezinta partile comune intr-un condominiu, peretii exteriori ai fiecarui apartament (fatada) nu sunt ai apartamentelor, sunt parte comuna, toata partea exterioara a blocului atat fatadele cat si terasa si subsolul trebuiau suportate de toti proprietarii in functie de cota-parte indiviza pe care o detinea fiecare proprietar, un apartament de 2 camere de la parter trebuie sa plateasca la fel cu un apartament de 2 camere (egal ca suprafata) care este situat la ultimul etaj, atat la terasa cat si la fatada.
Trebuia efectuata aceasta reabilitare de catre toti proprietarii si nu fiecare cum doreste, nu trebuiau facute contracte individuale, o lucrare la tot condominiu are un pret, pe cand una facuta pe bucati are alt pret.

Legea 230/2007 Art. 3. - In sensul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
a) cladire-bloc de locuinte-condominiu - proprietatea imobiliara formata din proprietati individuale, definite apartamente sau spatii cu alta destinatie decat aceea de locuinte, si proprietatea comuna indiviza. Poate fi definit condominiu si un tronson cu una sau mai multe scari, din cadrul cladirii de locuit, in conditiile in care se poate delimita proprietatea comuna;
b) proprietate individuala - apartamentul sau spatiul cu alta destinatie decat aceea de locuinta, parte dintr-o cladire, destinata locuirii sau altor activitati, care impreuna cu cota-parte indiviza din proprietatea comuna constituie o unitate de proprietate imobiliara. Cu exceptia unor situatii pentru care exista alte prevederi exprese in prezenta lege sau in acordul de asociere, dreptul de proprietate asupra unei proprietati individuale dintr-un condominiu trebuie considerat in acelasi mod ca si dreptul de proprietate asupra altor bunuri imobile;
c) proprietate comuna - toate partile dintr-un condominiu care nu sunt apartamente sau spatii cu alta destinatie decat aceea de locuinta;
d) proprietate comuna aferenta tronsoanelor sau scarilor care nu poate fi delimitata - cel putin o instalatie pe verticala care alimenteaza in comun tronsoane ori scari sau parti de constructie comune tronsoanelor ori scarilor, care nu pot fi definite separat din punct de vedere fizic ca pozitie si suprafata;
e) cota-parte indiviza - cota-parte de proprietate care ii revine fiecarei proprietati individuale din proprietatea comuna si este egala cu raportul dintre suprafata utila a proprietatii individuale si totalul suprafetelor utile ale tuturor proprietatilor individuale;

f) proprietar al spatiului, respectiv al apartamentului persoana fizica sau juridica, de drept public ori de drept privat, care are in proprietate acel spatiu, respectiv apartament, intr-un condominiu;
g) asociatie de proprietari - forma de asociere autonoma si nonprofit a majoritatii proprietarilor dintr-un condominiu;
h) acord de asociere - actul care consfinteste decizia proprietarilor de a se asocia;
i) cheltuieli ale asociatiei de proprietari - cheltuielile sau obligatiile financiare ale asociatiei care sunt legate de exploatarea, reparatia ori intretinerea proprietatii comune, precum si cheltuielile cu serviciile de care beneficiaza proprietarii si care nu sunt facturate individual catre proprietatile individuale;
j) cota de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari - suma corespunzatoare din cheltuielile asociatiei, pe care fiecare proprietar este obligat sa o plateasca lunar;

Art. 16. - (1) Proprietarii sunt obligati sa ia masuri pentru consolidarea sau modernizarea cladirii, pentru reabilitarea termica si eficienta energetica, potrivit prevederilor legale. Indiferent de natura interventiilor, se va avea in vedere mentinerea aspectului armonios si unitar al intregii cladiri.
(2) In cladirile afectate de seisme, proprietarii au obligatia de a lua de urgenta masuri pentru consolidare, cu sprijinul autoritatii publice locale sau centrale.

Bun, legile le-am citit, dar cum realizez reabilitarea acoperisului, daca cei de la etajele inferioare, nu doresc sa participe financiar. Solutiile legale, acest lucru ma intereseaza....
Foarte simplu, presedintele impreuna cu cei din comitet sa citeasca foarte bine Legea 230/2007 si HG 1588/2007 , dar nu trebuie sa le citeasca "printre randuri" si sa le aplice cum trebuie, probabil ei locuiesc la etaje inferioare si le convine procentul propus, este o vorba: "Unde este lege nu este tocmeala" si trebuie aplicata intocmai si la timp (nu cand au timp!), iar pentru cei care mai au ceva de comentat:
HG 1588/2007 Art.32 (3) Nici un proprietar de apartament sau de spatiu cu alta destinatie decat aceea de locuinta nu va fi exceptat de Ia obligatia de a contribui Ia plata cheltuielilor comune, ca urmare a renuntarii Ia folosirea unei parti din proprietatea comuna, a abandonarii apartamentului sau a spatiului cu alta destinatie decat aceea de locuinta ori in alte situatii.

Daca presedintele si cei din comitet nu vor sa aplice legea atunci ei pot sa raspunda pentru ceea ce fac:
Legea 230/2007 Art. 32 (2) Pentru neindeplinirea atributiilor ce le revin, membrii comitetului executiv, inclusiv presedintele asociatiei de proprietari, raspund personal sau in solidar, dupa caz, in fata legii si a proprietarilor pentru daunele si prejudiciile cauzate proprietarilor in mod deliberat.
Art. 56. - (1) Constituie contraventii urmatoarele fapte:

b) neindeplinirea atributiilor de catre presedinte, membrii comitetului executiv, cenzori, administrator de imobil;
(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) faptele prevazute la lit. a), b) si c) se sanctioneaza cu amenda de la 500 lei la 3.000 lei;