Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CONTABILITATE PRIMARA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CONTABILITATE PRIMARA

Buna ziua

Detin o mica firma de prestari servicii.

Deocamdata nu am stoc de marfa sau materiale am doar cateva obiecte de inventar si un mijloc fix ( autoturism ).

Din cand in cand achizitionez unele materiale consumabile gen papetarie, produse de curatenie, etc.
Acestea le achizitionez fie cu facturi fie cu bonuri de la casa de marcat.
Din cate stiu eu
- la achizitionarea lor se intocmeste nota de receptie chiar daca au fost achizitionate pe baza de factura sau bon fiscal. NIR-ul trebuie intocmit chiar si pentru un pix? Daca cumpar un singur pix in valoare de 1,5 lei si primesc bon fiscal se intocmeste NIR?
-In momentul in care se dau in consum se intocmeste bon de consum. Mentionez ca toate se dau in consum in luna in care se achizitioneaza sau chiar in aceeasi zi: pixuri, hartie xerox, agrafe birou, etc. Aceaasi intrebare, se intocmeste bon de consum pentru orice?

Si ca sa ma intelegeti mai bine;
-In aceeasi zi cumpar- un pix in valoare de 1,5 lei pe baza de bon fiscal, care il folosesc eu
- un aspirator in valoare de 150 de lei pe baza de factura ( obiect de inventar , nu pentru revanzare)

Acum va rog sa imi spuneti ce documente trebuie intocmite pentru fiecare in parte:
- NIR
-BON DE CONSUM
- FISA DE MEGAZIE
-ETC.?

Doar partea de contabilitate primara fiindca restul face contabilul firmei (balante, jurnale,etc.)

Multumesc anticipat
Pune-te de acord cu contabilul. Cine poate fi mai in masura sa-ti raspunda intrebarilor tale decat contabilul tau?
Bunurile de folosinta indelungata, bunurile folosite in procesul de productie, marfurile, trebuiesc achizitionate numai cu factura sau aviz de expeditie,urmat de factura.Numai in baza lor se emite un nir si numai pentru acest tip de bunuri.Bunurile care intra imediat in consum, gen rechizite si alte asemenea nu se stocheaza, deci, nu se face nir.Pentru bunurile din stoc se fac fise de magazie, bonuri de consum, inventare obligatorii la sfarsitul anului sau ori de cate ori este necesar, in functie de specificul activitatii si de modul de descarcare al gestiunii.