avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Puterea acordului verbal, inexistenta unui contract ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Puterea acordului verbal, inexistenta unui contract intre parti

buna ziua
am si eu o intrebare pentru cine poate sa ma lamureasca
de 2 anilucrez un teren al unei rude cu acordul verbal al acesteia.
in luna mai ac.proprietara a arendat terenul respectiv unei alte persoane in baza unui contract de arenda
la data la care terenul a fost arendat au fost deja finalizate toate lucrarile necesare pt recolta ce se va culege in toamna ac, deorece acestea se refera la aratura de toamna (care s-a facut in 2012, ) aratura din primavara(martie ac )semanat (aprilie ac)
toate aceste cheltuieli au fost suportate de mine
intre mine si proprietara terenului a fost doar o intelegere verbala
intrebarea mea grea este CINE CULEGE ROADELE?
Cel mai recent răspuns: cacoveandorina , utilizator 14:58, 2 Iulie 2013
lochic ar fi ca dvs. ...daca nu va intelegeti va trebui sa va judecati. trebuie sa aveti probe ( martori ) care cunosc ca s-a incheiat acest contract verbal.la fel sa aveti martori ca ati plantat si v-ati ocupat de teren pentru a se porduce roadele
voi putea dovedi ca eu am lucrat acest pamant pt ca locuiesc intr-un sat mic unde toata lumea stie ce face toata lumeandar cui trebuie sa ma adresez?
celui care a luat pamanrtul in arenda sau proprietarei?
eu sunt acum o terta persoana care va fi despagubita de cine?
poate fi aplicat art493 din codul ,in cazul meu?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de arendare teren jetli jetli Bună ziua! Am o problemă la care nu găsesc o soluţie. La noi în sat este o persoană care de mulţi ani deţine în arendă pământurile bătrânilor ... (vezi toată discuția)
Contract arenda Am un contract de arenda, eu fiind arendas, incheiat cu o persoana X. Respectiva persoana, are un contract de arenda incheiat cu un alt arendas, care expira ... (vezi toată discuția)
Plangere Magdalena123 Magdalena123 Buna ziua . Sunt invitata la politie si as dori un sfat inainte de a merge . - Acum 5 ani am dat pamantul mostenit 2.5 Ha la un fermier sa o lucreze ... (vezi toată discuția)