Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere

Buna ziua .
Sunt invitata la politie si as dori un sfat inainte de a merge .
- Acum 5 ani am dat pamantul mostenit 2.5 Ha la un fermier sa o lucreze
--- Fara Nici un contract scris si semnat ---..doar Verbal ne-am inteles ca el o va lucra si ma plateste din recolta .Asta asa a mers 5 ani cu toate ca nu am fost multumita de plata care a constat in 6-7 sute de roni iar eu am platit impozitul dupa pamant si am ramas cu nimica aproape. Anul acesta m-am inregistrat si eu ca fermier si sa aflu ca am contract de arenda cu fermierul respectiv si ca el a beneficiat de plati la hectar in toti anii astia ceea ce inseamna ca ne-a platit cu banii ce a primit de la stat sau nici atat si el a folosit pamantul de gratis.
Inregistrandu-ma ca fermier si spunand-ui omului sa lese in pace pamantul meu ,el sa dus la politie sa ma reclame ca nu l-am avertizat din toamna si ca nu respect--- contractul de arenda .. de care eu nici nu am stiut ca exista .
Ce poate sa-mi faca ? si daca pot sa-l dau in judecata ptr infractiune si sa-i cer despagubire ?
Multumesc anticipat .
Solicitati instantei evacuarea daca nu ati facut nici un contract ,Daca totusi ati primit niste sume de bani ori produse inseamna ca ati acceptat tacit ca el sa lucreze terenul , caz in care trebuie sa-i faceti o noitificare pentru ca dupa ce ridica recolta sa nu mai lucreze terenul si sa va dea cota ce vi se cuvine.
Multumesc pentru raspunsul promt . As mai vrea sa intreb .. ce poate sa-mi faca la politie ?Ma poate amenda sau ce ?
aveti optiunea sa depuneti plangere penala la politie pt fals si uz de fals sau puteti cere in instanta anularea contractului de arenda.