Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general perioada supusa inspectiei fiscale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

perioada supusa inspectiei fiscale

sunt un contribuabil mic si am in prezent un control de la impozite si taxe locale.
un jurist mi-a spus ca deoarece sunt un contribuabil mic perioada inspectiei fiscale este de 3 ani dar inspectorii imi verifica actele de pe ultimii 5 ani.
va rog sa-mi dati un argument legal.
mentionez ca este vorba de BUGETUL LOCAL.
multumsc anticipat.
bobi07 a scris:

sunt un contribuabil mic si am in prezent un control de la impozite si taxe locale.
un jurist mi-a spus ca deoarece sunt un contribuabil mic perioada inspectiei fiscale este de 3 ani dar inspectorii imi verifica actele de pe ultimii 5 ani.
va rog sa-mi dati un argument legal.
mentionez ca este vorba de BUGETUL LOCAL.
multumsc anticipat.

Art. 98 - Codul de procedura fiscala:

Perioada supusă inspecţiei fiscale

(1) Inspecţia fiscală se efectuează în cadrul termenului de prescripţie a dreptului de a stabili obligaţii fiscale.

(2) La contribuabilii mari, perioada supusă inspecţiei fiscale începe de la sfârşitul perioadei controlate anterior, în condiţiile alin. (1).

(3) La celelalte categorii de contribuabili inspecţia fiscală se efectuează asupra creanţelor născute în ultimii 3 ani fiscali pentru care există obligaţia depunerii declaraţiilor fiscale. Inspecţia fiscală se poate extinde pe perioada de prescripţie a dreptului de a stabili obligaţii fiscale, dacă este identificată cel puţin una dintre următoarele situaţii:

a) există indicii privind diminuarea impozitelor, taxelor, contribuţiilor şi a altor sume datorate bugetului general consolidat;

b) nu au fost depuse declaraţii fiscale în interiorul termenului de prescripţie;

c) nu au fost îndeplinite obligaţiile de plată a impozitelor, taxelor, contribuţiilor şi altor sume datorate bugetului general consolidat.

multumesc.
citisem deja art 98 din Codul de procedura.Dar pe ce criterii se stabileste ca un contribuabil este mic sau mare?
In situatia in care nu exista o situatie oficiala cu aceste categorii,(pe plan local - e vorba de Constanta).
si mentionez iar, e vorba de bugetul local.
bobi07 a scris:

multumesc.
citisem deja art 98 din Codul de procedura.Dar pe ce criterii se stabileste ca un contribuabil este mic sau mare?
In situatia in care nu exista o situatie oficiala cu aceste categorii,(pe plan local - e vorba de Constanta).
si mentionez iar, e vorba de bugetul local.

Sunt tot impozite si taxe care apartin bugetului general consolidat. Daca sunteti inregistrati la marii contribuabili at intrati la categoria mari.
Va puteti lua asistenta de specialitate pe parcursul inspectiei fiscale.
bobi07 a scris:

multumesc.
Dar pe ce criterii se stabileste ca un contribuabil este mic sau mare?
In situatia in care nu exista o situatie oficiala cu aceste categorii,(pe plan local - e vorba de Constanta).
si mentionez iar, e vorba de bugetul local.

Sunt criterii de marime, a se citi ordinele emise de ANAF.
Nu va inteleg, totusi care este problema dumneavoastra? De ce va verifica pe ultimii 5 ani? pentru ca ati incalcat unul din punctele enuntate la ar, 98.
a) există indicii privind diminuarea impozitelor, taxelor, contribuţiilor şi a altor sume datorate bugetului general consolidat;

b) nu au fost depuse declaraţii fiscale în interiorul termenului de prescripţie;

c) nu au fost îndeplinite obligaţiile de plată a impozitelor, taxelor, contribuţiilor şi altor sume datorate bugetului general consolidat.