Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa I de munca?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa I de munca?

Buna seara!

Am lucrat (si) in industria petrochimica(C.P.Brazi-Ploiesti si C.P.Teleajen-Ploiesti), la trei schimburi, cu toxicitatea respectiva(ne dadea lapte,ca antidot).
Aceasta inseamna ca am lucrat (si) in grupa I de munca?

Va multumesc.
Pentru a primi raspunsul la aceasta intrebare trebuie sa va adresati la fostele locuri de munca si sa solicitati adeverinte pentru grupa de munca. Puteti trimite si prin posta cererea.
Depinde de perioada la care va referiti. Pana in data de 01.04.2001, studiati Ordinul MMPS nr. 50/ 1990 actualizat la 31.08.1994, anexa 1 si anexa 2 (gasiti pe internet).
Verificati daca locul de munca/ meseria/ activitatea desfasurata de dvs. se incadreaza in gr. de munca I sau/ si in gr. a II-a de munca.
Pentru perioada de dupa 01.04.2001 pentru a beneficia de conditii speciale de munca trebuie ca firma/ locul de munca/ activitatea/ meseria sa fie nominalizata in anexele la Legea pensiilor publice nr. 263/ 2010.
Pentru a beneficia de conditii deosebite, respectiv de conditii speciale de munca, firma trebuia sa intocmeasca documentatii si sa obtina avize de la ITM/ inspectia muncii (pana la aparitia Legii nr. 263/ 2010) in baza HG nr. 261/ 22.02.2001 cu modificarile si completarile ulterioare (pentru conditii deosebite), respectiv HG nr. 1025/ 28.08.2003 cu modificarile si completarile ulterioare (pentru conditii speciale).
Pana la data de 31.12.2011 (cand au fost desfiintate carnetele de munca), daca ati fost beneficiar de grupa de munca I si/ sau II, in carnetul de munca ar trebuie sa se regaseasca mentiuni in acest sens.
Industria chimica si petrochimica a beneficiat cu siguranta de grupe de munca I si II, respectiv de conditii speciale si conditii deosebite de munca, nu in totalitate, dar pe anumite locuri de munca/ activitati/ meserii.
Intocmiti adresa scrisa cu confirmare de primire catre C.P.Brazi-Ploiesti si C.P.Teleajen-Ploiesti si solicitati eliberarea de adeverinte pentru perioada lucrata in grupe de munca I si II, respectiv in conditii speciale/ deosebite de munca, in vederea valorificarii adeverintelor la calculul pensiei, cu respectarea prevederilor Legii nr. 263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare, art.158 al.(2) si a Normelor de aplicare a legii, aprobate prin HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare, art.126 al.(1)