Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incheiere la zi al unui contract de munca pe periada ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incheiere la zi al unui contract de munca pe periada determinata

Buna ziua,

M-ar interesa care ar putea fii repercursiuniile in cazul in care angajatorul nu accepta demisia la zi iar angajatul nu se mai prezinta la munca. In contractul de munca este precizat ca angajatul, in cazul in care is da demisia este obligat sa efectueze 20 de zile de preaviz.

O zi buna,
Anca

In cazul in care nu accepta demisia, angajatorul are prerogativa incetarii disciplinare a CIM, in perioada respectiva fiind absent nemotivat, De asemenea, angajatorul se poate adresa instantei de judecata pentru recuperarea oricaror prejudicii provocate de salariat ca urmare a nerespectarii clauzelor contractuale.
@ alina0009

1. Angajatorul nu aproba demisia , ci doar ia act de acest lucru. Demisia opereaza incetarea contractului de munca, in mod unilateral, fara a fi necesara aprobarea acesteia de catre angajator.

2. Absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.

3. Regula in materie de incetare a contractului individual de munca din initiativa salariatului este incetarea dupa expirarea unui termen de preaviz, in conditiile art. 81 C. muncii. Prin exceptie, contractul individual de munca poate inceta prin demisie fara preaviz, daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca (art.81 alin.8 C.mun.)