Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Oprire si legitimare in trafic
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Oprire si legitimare in trafic

Buna ziua!

As dori sa stiu daca Politia Transporturi Navale are dreptul sa opreasca masini in trafic, sa legitimeze conducatorul auto si pasagerii si sa faca un control asupra autoturismului.
De asemenea, mi-ar fi de mare ajutor sa imi spuneti care sunt atributiile lucratorilor de la Politia Transporturi Navale.

Va multumesc!
Politia Transporturi Navale are dreptul sa efectueze verificari in zona de competenta inclusiv asupra vehiculelor rutiere, conducatorului auto si pasagerilor daca exista suspiciuni cu privire la comiterea unor fapte ilicite sau transportarea unor bunuri ce provin din infractiuni.

Legea 218/2002 -legea politiei romane.

Art. 31
(1) În realizarea atribuţiilor ce îi revin, potrivit legii, poliţistul este învestit cu exerciţiul autorităţii publice şi are următoarele drepturi şi obligaţii principale:
a) să legitimeze şi să stabilească identitatea persoanelor care încalcă dispoziţiile legale ori sunt indicii că acestea pregătesc sau au comis o faptă ilegală;
f) să efectueze, cu respectarea dispoziţiilor legale, controale ale persoanelor şi bagajelor, precum şi ale vehiculelor aflate în circulaţie, atunci când există indicii temeinice cu privire la săvârşirea unor infracţiuni sau posibile acţiuni teroriste;

atributiuni ale politiei transporturi gasiti aici
[ link extern ]