Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Nu ºtiu ce înseamnã menþiunile din adeverinþa cu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Nu ºtiu ce înseamnã menþiunile din adeverinþa cu stagii de cotizare

Buna seara.
Vineri am riducat de la Casa de Pensii o adeverinta cu stagiile de cotizare.
La tipul de asigurare am multe luni:
-OUG 28/09
-OUG 04/10
-CMTP
-Lipsa declaratii
Va rog mult sa-mi spuneti ce reprezinta cele mentionate mai sus?
1. OUG nr. 28/2009 privind reglementarea unor masuri de protectie sociala.
Art. 1
(1) Prin derogare de la dispozitiile art. 39 alin. (1) din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru persoanele care se incadreaza in una dintre situatiile prevazute la art. 17 din Legea nr. 76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, pana la data de 31 decembrie 2009, perioada de acordare a indemnizatiei de somaj, stabilita in conditiile legii, se prelungeste cu 3 luni.
(2) Pentru somerii care beneficiaza de indemnizatie de somaj la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, perioada de acordare se prelungeste cu 3 luni de la data pana la care a fost stabilit dreptul respectiv.

2. Ordonanta de Urgenta nr. 4/2010 privind reglementarea unor masuri de protectie sociala pentru anul 2010
Art. 1. — (1) Incepand cu luna februarie 2010, dar nu mai tarziu de data de 31 decembrie 2010, pe perioada suspendarii contractului individual de munca din initiativa angajatorului, in cazul intreruperii temporare a activitatii potrivit art. 52 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 53/2003 — Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare, salariatii ale caror contracte sunt astfel suspendate si care beneficiaza de indemnizatia de minimum 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat, prevazuta la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si angajatorii, pentru salariatii respectivi, sunt scutiti de plata contributiilor de asigurari sociale datorate potrivit legii, dar nu pentru mai mult de 90 de zile. Indemnizatiile reprezinta drepturi aferente perioadei februarie — decembrie 2010, inclusiv.

3. CMTP = contract de munca cu timp partial

Asadar situatiile la care va referiti sunt : prelungirea somajului, somajul tehnic in 2010 si existenta unui c.i.m. cu timp partial.
1. "Lipsa declaratii" inseamna ca angajatorul respectiv nu a depus declaratia nominala lunara (D112) pe perioada respectiva.

2. Perioada in care nu s-a depus declaratia D112 nu constituie stagiu de cotizare la pensie asa ca trebuie sa luati legatura cu angajatorul respectiv sa depuna declaratiile retroactiv.
D112 este valabila numai de la o anumita perioada.
Nedepunerea sau depunerea cu intarziere a formularului 112 constituie contraventie si se sanctioneaza potrivit prevederilor din Codul de procedura fiscala.
freeelis a scris:

D112 este valabila numai de la o anumita perioada.

1. Adica!?

2. D112 este valabila si cu intarziere chiar daca sunt posibile sanctiuni pentru angajator.

D112 a inceput sa se depuna din 2011 .. nu are cum sa depuna pentru perioade din 2010, 209 etc.