Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau sa plec de acasa!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau sa plec de acasa!

Buna!Am 17 ani si vreau sa plec de acasa.Nu ma mai inteleg deloc cu parintii si vreau sa plec la iubitul meu care este major.Nu as vrea sa pateasca nimic el din cauza plecarii mele de acasa.Ce as putea face sa nu ma poata lua acasa dar nici iubitul meu sa nu pateasca ceva?Exista acte in care eu sa imi asum plecarea?Casatoria fara acordul lor este posibila?
toti copiii se considera nedreptatiti de catre parinti dintr-un motiv sau altul.
"iubitul" si poate asuma responsabilitatile si are mijloacele financiare sa va intretina atat pe dvs. cat si pe eventualul viitor mostenitor in conditiile in care va ganditi deja la casatorie?
decizia de a pleca de acasa cu "iubitul" nu este o decizie care se ia din cauza ca parintii nu "inteleg".

mai aveti rabdare un an, atunci veti putea pleca in lume unde doriti si cu cine doriti.
cyan, moderator
Am intrebat cu totul altceva.As vrea sa stiu ce sa fac legal ca parintii sa nu ma poata lua acasa si nici el sa nu pateasca nimic.
nu puteti sa faceti nimic legal in acest sens pana la implinirea varstei de 18 ani.
Parintii nu te pot lua cu forta de la prietenul tau.
Nu te poti casatori cu el pana nu faci 18 ani.

Sfatul lui @cyan este bun,dar se pare ca ignori acest sfat. Oricum tu stii cum se comporta parintii tai cu tine de vrei sa pleci de acasa.

Pentru mai multe informatii poti citi codul familiei.
Tarzan2012, utilizator
Dar el poate patii ceva?Parintii mei i-l pot acuza de ceva?