Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CARE ESTE DATA CORECTA A EFECTUARII OPERATIUNILOR?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CARE ESTE DATA CORECTA A EFECTUARII OPERATIUNILOR?

Buna ziua,
Am din nou o intrebare.

Ex:
Firma presteaza servicii pentru o alta firma din UE.
In data de 15.02. emite o factura in euro la cursul BNR.
In luna martie un delegat al firmei pleaca in strainatate si in data de 05.03. incaseaza factura si emite o chitanta in euro.
In data de 10.03 se intoarce din delegatie si depune banii la casierie.
Pe chitanta in valuta si in registrul de casa in valuta trebuie trecut si cursul valutar.

Acum intrebarea, care curs se trece pe chitanta in valuta si in registrul de casa valuta? Cursul BNR de la data emiterii facturii? Cursul BNR de la data emiterii chitantei? Cursul BNR de la data depunerii decontului avand in vedere ca banii au fost incasati in perioada delegatiei si depusi in casierie la intoarcere din delegatie?

Am vazut ca in ordinul 3512 undeva la explicatii "Registru de casa in valuta" se spune: In coloanele formularului se inregistreaza sumele in valuta, iar in ultima coloana echivalentul acestora in lei, LA CURSUL DE SCHIMB VALUTAR DIN DATA EFECTUARII OPERATIUNILOR.

Deci care este data corecta a operatiunii in cazul meu?

-data facturarii
-data incasarii
-data depunerii decontului?
alina240, utilizator
La data efectuarii operatiunilor, corect.Si calculati apoi diferentele de curs.
davideg a scris:

La data efectuarii operatiunilor, corect.Si calculati apoi diferentele de curs.

Dar intrebarea era care este data operatiunii in cazul meu sau mai exact care curs trebuie trecut in registru de casa valuta?
-cursul BNR din data facturarii?
-cursul BNR din data incasarii daca difera de data facturarii?
- cursul BNR din data depunerii decontului daca banii au fost incasati in perioada delegatiei si daca data depunerii decontului difera de data incasarii?
alina240, utilizator
In cazul facturii data facturii, la curs BNR (sau curs fix daca s-a decis asa)
In cazul incasarii si depunerii decontului, la cursul BNR cu data depunerii decontului

Diferentele sunt de curs valutar: cheltuieli sau venituri

Prin urmare data operatiunilor
Cos55ap multumesc mult.
Exact la fel spune si contabilul firmei si tot la fel s-a procedat.
Mie insa nu imi era clar care este data operatiunilor. La facturare era clar, cursul BNR din data facturarii dar la incasare aveam nelamuriri legat de cursul de schimb folosit in registrul de casa valuta adica cursul din data incasarii sau cursul din data depunerii decontului.

Acum mai am o nelamurire legata de soldul casei in valuta.
Tot in ordinul 3512 la explicatii " registru de casa valuta" spune printre altele:- Soldul de casa al zilei precedente se reporteaza pe primul rand al registrului de casa pentru ziua in curs.
Contabilul firmei spune ca nu putem avea sold la registrul de casa in valuta la sfarsitul zilei. Acum nu stiu ce sa cred, poate nu am inteles eu bine.
Am mai auzit prostia asta.Nu este adevarat.