Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Casier vs contabil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Casier vs contabil

buna ziua,

va rog sa ma lamuriti cu o problema:
daca registrul de casa este intocmit de catre contabil, in format electronic, in programul de contabilitate, pe baza documentelor primite, atunci casierul ce mai intocmeste, avand in vedere ca el este cel care detine lichiditatile ...

si daca casierul poate fi chiar administratorul firmei, adica cel care administreaza lichiditatile.

multumesc.
Casierul este cel care intocmeste si semneaza: chitante, dispozitii de plata, dispozitii de incasare, foi de varsamant.
Toate aceste sunt documente pe baza carora se intocmeste registrul de casa.
george-neagu, moderator
ok, atunci intrebarea se modifica, sper ca si raspunsul:
vine seful cu tichete, chitante, facturi, bonuri si alte caprarii, le pune pe masa, contabilul le inregistreaza, ca e obligat sa prelucreze documentele primite, dar banii, sunt administrati de sef(asociat si administrator), casier prin fisa postului.
ce sa-i spun sa-si faca registrul de casa??? inca mai am nevoie de locul de munca!

deci aici as avea nevoie de ajutor, real, sa stiu cum sa procedez, sa nu ma trezesc ca mi se reproseaza ca: "eu nu am stiu, tu tii registrul de casa in program, de unde sa stiu ce faci tu acolo?"

multumesc foarte mult
sethgabriela a scris:

ok, atunci intrebarea se modifica, sper ca si raspunsul:
vine seful cu tichete, chitante, facturi, bonuri si alte caprarii, le pune pe masa, contabilul le inregistreaza, ca e obligat sa prelucreze documentele primite, dar banii, sunt administrati de sef(asociat si administrator), casier prin fisa postului.
ce sa-i spun sa-si faca registrul de casa??? inca mai am nevoie de locul de munca!

deci aici as avea nevoie de ajutor, real, sa stiu cum sa procedez, sa nu ma trezesc ca mi se reproseaza ca: "eu nu am stiu, tu tii registrul de casa in program, de unde sa stiu ce faci tu acolo?"

multumesc foarte mult

Il puneti pe administrator/asociat sa semneze registrul de casa la casier, iar d-voastra la contabilitate.

Ordin 3512/2008:

REGISTRU DE CASÃ (Cod 14-4-7A şi Cod 14-4-7bA)

1. Serveşte ca:
- document de înregistrare operativă a încasărilor şi plăţilor în numerar, efectuate prin casieria unităţii, pe baza actelor justificative;
- document de stabilire, la sfârşitul fiecărei zile, a soldului de casă;
- document de înregistrare în contabilitate a operaţiunilor de casă.
2. Se întocmeşte în două exemplare, manual sau cu ajutorul tehnicii de calcul, zilnic, de către persoanele care au calitatea de casier, pe baza actelor justificative de încasări şi plăţi.
La sfârşitul zilei, rândurile neutilizate din formularul cod 14-4-7A se barează.
Soldul de casă al zilei precedente se reportează, după caz, pe primul rând al registrului de casă pentru ziua în curs.
Se semnează de către casier pentru confirmarea înregistrării operaţiunilor efectuate şi de către persoana din compartimentul financiar-contabil desemnată pentru primirea exemplarului 2 şi a actelor justificative anexate.
3. Circulă la compartimentul financiar-contabil pentru verificarea exactităţii sumelor înscrise şi respectarea dispoziţiilor legale privind efectuarea operaţiunilor de casă (exemplarul 2).
Exemplarul 1 rămâne la casier.
4. Se arhivează:
- la casierie (exemplarul 1);
- la compartimentul financiar-contabil (exemplarul 2).
5. Conţinutul minimal obligatoriu de informaţii al formularului este următorul:
- denumirea unităţii;
- denumirea şi data (ziua, luna, anul) întocmirii formularului;
- numărul curent; numărul actului de casă; explicaţii; încasări; plăţi;
- report/sold ziua precedentă;
- semnături: casier şi compartiment financiar-contabil.