Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contributii pensionar salariat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contributii pensionar salariat

ce contributii NU trebuie sa mai vireze la bugetul de stat angajatorul pentru salariatul pensionar?
Sa o luam invers : obligatoriu se retin contributiile de asigurari de sanatate si impozitul pe venit.

In cazul in care se doreste retinerea contributiilor de asigurari sociale de stat( CAS- casa de pensii) pensionarul va solicita recalcularea stagiului de cotizare si modificarea pensiei.

Cititi :
www.avocatnet.ro/content/for...

Conform prevederilor Codul fiscal pentru pensionari care au si calitatea de salariat trebuie sa se retina la sursa:
1. impozit venit 16% .
2. CASS= 5,5%
3. CAS

Nu se datoreaza contributia de somaj (angajat, angajator).. Angajatorul datoreaza contributia de CAS, CASS, Concedii si indemnizatii, Fondul de risc si accidente.