Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul fara plata

Vreau sa cer suspendarea contractului de munca pentru 2 ani,prin concediu fara plata,
pentru studii.

Exista vreo limitare referitoare la durata concediului fara plata?

Pentru acesti doi ani se platesc contributiile aferente la stat de catre angajator?

In ce condiitii aceasta cerere a mea poate fi respinsa de angajator?

Mentionez ca am fost in ultimii 3 ani in Concediu crestere copil cu handicap.
comanescumf, utilizator
Referitor la concediul de studii:

- acest concediu poate fi platit sau nu; este platit in momentul in care angajatul urmeaza cursuri de formare profesionala ce il vor ajuta in domeniul de activitate pe care-l desfasoara;

- orice salariat are dreptul la 30 de zile de concediu fara plata, acordat o singura data sau fractionat, pentru pregatirea si sustinerea lucrarii de diploma in invatamantul superior;

- in cazul in care pregatirea profesionala nu are legatura cu locul de munca actual, angajatorul are tot dreptul sa refuze acordarea concediului de studii, mai ales daca lipsa salariatului in perioada solicitata pentru pregatire profesionala este de natura sa prejudicieze desfasurarea activitatii la locul de munca;

- cererea pentru acordarea concediului de studii se completeaza cu o luna inainte de perioada solicitata;

- perioada de concediu pentru studii si formari profesionale nu este scazuta din perioada de vechime in munca.
- durata concediului pentru formare profesionala este asimilata unei perioade de munca efectiva in ceea ce priveste drepturile cuvenite salariatului, altele decat salariul. Prin urmare contributiile aferente salariului vor fi in continure o obligatie a angajatorului.
Concediul de studii se acorda in baza conditiilor stabilite prin CCM la nivel de unitate au in reg.intern al angajatorului.
Orice angajat are dreptul la pregatire profesionala, insotita de concediu platit, in conditiile legii.

Codul Muncii prevede :
Art. 154
(1) Salariatii au dreptul sa beneficieze, la cerere, de concedii pentru formare profesionala.
(2) Concediile pentru formare profesionala se pot acorda cu sau fara plata.
....

Art. 194
(1) Angajatorii au obligaţia de a asigura participarea la programe de formare profesională pentru toţi salariaţii, după cum urmează:
a) cel puţin o dată la 2 ani, dacă au cel puţin 21 de salariaţi;
b) cel puţin o dată la 3 ani, dacă au sub 21 de salariaţi.
(2) Cheltuielile cu participarea la programele de formare profesională, asigurată în condiţiile alin. (1), se suportă de către angajatori.
]
Art. 195.
(1) Angajatorul persoană juridică care are mai mult de 20 de salariaţi elaborează anual şi aplică planuri de formare profesională, cu consultarea sindicatului sau, după caz, a reprezentanţilor salariaţilor.
(2) Planul de formare profesională elaborat conform prevederilor alin. (1) devine anexă la contractul colectiv de muncă încheiat la nivel de unitate.
(3) Salariaţii au dreptul să fie informaţi cu privire la conţinutul planului de formare profesională.

Art. 196
(1) Participarea la formare profesională poate avea loc la iniţiativa angajatorului sau la iniţiativa salariatului.
(2) Modalitatea concretă de formare profesională, drepturile şi obligaţiile părţilor, durata formării profesionale, precum şi orice alte aspecte legate de formarea profesională, inclusiv obligaţiile contractuale ale salariatului în raport cu angajatorul care a suportat cheltuielile ocazionate de formarea profesională, se stabilesc prin acordul părţilor şi fac obiectul unor acte adiţionale la contractele individuale de muncă.

.....- orice salariat are dreptul la 30 de zile de concediu fara plata, acordat o singura data sau fractionat, pentru pregatirea si sustinerea lucrarii de diploma in invatamantul superior
;

Care este actul normativ care reglementeaza acest drept al unui salariat?
art. 61 alin (2) din Contractul colectiv de munca la nivel national prevede ca : ,,Salariaţii au dreptul la 30 de zile concediu fără plată, acordat o singura data, pentru
pregătirea şi susţinerea lucrării de diplomă în învăţământul superior. Acest concediu se
poate acorda şi fracţionat, la cererea salariatului.
Despre care CCMN este vorba? De la 01.01.2011 nu mai exista niciun astfel de CCMN.
mea culpa, aveti dreptate din 2011 nu mai exista CCMN:)