Forum Discuţii juridice Executare silită Datorii bancare - somatie executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Datorii bancare - somatie executare silita

buna ziua
am un credit restant,la o unitate bancara
am fost plecata din tara, si nu am mai platit din anul 2009, luna septembrie
azi am primit o somatie executorie, pentru acel credit
in cat timp se prescriu datoriile?
va multumesc anticipat

mentionez ca partile nu au fost citate,iar in sentinta este mentionat- fara cale de atac

gi-jane2, moderator
Ceea ce ati primit este probabil somatia de la executor si incheierea instantei de incuviintare a executarii silite.

Obligatiile de plata ale creditului bancar se prescriu in 3 ani de la data declararii scadentei anticipate a creditului.

Somatia vine din partea creditorului dvs sau este o societate de recuperari?

Impotriva somatiei, a titlului executoriu (daca e vorba despre contracul de credit bancar) si a oricarui act de executare puteti formula contestatie la executare in termen de 15 zile.
va multumesc pentru raspuns
dar,cand se declara scadenta creditului?
e o intreaga nebuloasa aici
somatia vine de la executor judecatoresc si mentioneaza art.666C PR.CIV
Este anexata o incheiere civila, de la judecatorie

[Va rog sa folositi functia editeaza pt a completa un mesaj, nu mai postati mesaje consecutive, multumesc]
gi-jane2, moderator
Normal ca somatia vine de la un executor, insa va intrebam daca executarea s-a pornit la cererea bancii creditoare sau e vorba despre o societate de recuperare creante?

Scrie in contract cand se declara scadent anticipat creditul (de ex: dupa 30/60/90 de zile de neplata a ratelor) insa data exacta nu o puteti afla decat daca mergeti la banca si cereti un extras de cont sau informatii privind acest dosar de credit.
[apasati butonul raspunde, nu pe cel citeaza]
dosarul a fost predat catre o societate de recuperare
gi-jane2, moderator
Atunci urgent contestatie la executare, solicitati contractul de cesiune cu care societatea de recuperare sa isi justifice calitatea procesuala activa de a va pretinde plata acelui credit.

Probabil ca este vorba despre un SRL care nu va putea obtine de la dvs dobanzi si penalizari, decat daca veti incheia cu acestia un angajament de plata, ceea ce nu va sfatuiesc.

Solicitati de asemnea un extras de cont cu privire la acest debit cu toate componentele lui: principal, donanda, dobanda penaliatoare, comisioane etc.