Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INREGISTRARE DEMISIE IN REVISAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INREGISTRARE DEMISIE IN REVISAL

Putem inregistra in revisal o demisie cu data de 01.08.2013 ulterior acestei date ?
Potrivit art.4 alin.1 lit.d din HG nr.500/2011, incetarea c.i.m. se completeaza si se transmite in REVISAL la data incetarii c.i.m.

Condorm art.9 alin.1 lit.c din acelasi act normativ, constituie contraventie netransmiterea registrului in termenele prevazute la art. 4 sanctionata cu amenda de la 5000 lei la 8000 lei de catre ITM.

Asadar, nu puteti completa si inregistra incetarea c.i.m. in REVISAL ulterior datei incetarii, decat sub riscul sanctionarii contraventionale la un eventual control al ITM-ului.