avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INREGISTRARE DEMISIE IN REVISAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INREGISTRARE DEMISIE IN REVISAL

Putem inregistra in revisal o demisie cu data de 01.08.2013 ulterior acestei date ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:37, 15 Iulie 2013
Potrivit art.4 alin.1 lit.d din HG nr.500/2011, incetarea c.i.m. se completeaza si se transmite in REVISAL la data incetarii c.i.m.

Condorm art.9 alin.1 lit.c din acelasi act normativ, constituie contraventie netransmiterea registrului in termenele prevazute la art. 4 sanctionata cu amenda de la 5000 lei la 8000 lei de catre ITM.

Asadar, nu puteti completa si inregistra incetarea c.i.m. in REVISAL ulterior datei incetarii, decat sub riscul sanctionarii contraventionale la un eventual control al ITM-ului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stiu ce vreau sa solicit dar nu stiu cum sa pun problema... demisie sau transfer? larafabian larafabian Am lucrat cu cim pana pe 17.06.2013 la o societate (am facut cerere de lichidare la zi) si astazi pe 18.06 am anuntat o alta societate ca de maine adica 19.06 ... (vezi toată discuția)
Concediu fara plata silvia99 silvia99 ce \\"riscuri\\" exista daca se transmite revisalul cu suspendarea cim - co fara plata cu intarziere de 30-40 zile? ma refer la o posibila amenda sau alta ... (vezi toată discuția)
Cerere incetare contract de munca Cristina_Ghe Cristina_Ghe Buna ziua, Am nevoie de ajutorul dvs. Un salariat angajat pe data de 14.04.2016 isi face cerere de incetare CIM cu acordul partilor art.55 lit.B incepand cu ... (vezi toată discuția)