avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Verificare metrologica apometre
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Verificare metrologica apometre

As dori sa stiu daca verificarea metrologica a apometrelor de apartament se face doar la cererea asociatiilor de locatari.

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ciolpi , utilizator 14:41, 29 Decembrie 2013
Apometrul individual instalat in proprietatea privata=locuinta apartine proprietarului imobilului
Astfel incat verificarea metrologica a aparatelor individuale de contorizat intra in responsabilitatea acestuia
Sunt asociatii unde apometrele individuale au fost montate prin acelasi operator economic prin contract incheiat intre executant si asociatia de proprietari,situatie in care ,.asociatia de proprietari poate dispune verificarea metrologica a apometrelor,verificare a caror costuri sunt achitate de catre proprietari
Daca apometrele au fost instalate individual de catre fiecare proprietar,obligatia verificarii metrologice intra exclusiv in sarcina acestora
cum la cererea asociatiei?
la expirarea verificarii actuale, trebuie sa faceti o alta verificare.
Da.. pai.. la ultima AG... s-a zis ca fiecare sa isi faca verificarea.
Asa ca m-am pus pe treaba.
Am sunat la cel putin 5 firme care zic ca fac verificari... si surpriza. Acestea lucreaza doar cu asociatiile nu cu proprietarii de apartamente. Am intrebat de ce? Pentru ca pretul pentru verificare individuala (pe apartament) depaseste pretul unui contor nou cu tot cu montaj.
Iar pretul mediu pe care l-am obtinut in cazul in care se face pe asociatie este de 25 de lei.
Apometrele au fost instalate toate o data pe toata scara... mai putin cativa vecini care nu au vrut.
Ultima modificare: Luni, 15 Iulie 2013
ContSters66930, utilizator
Verificarea unui apometru este in jur de 15 lei, iar un apometru nou costa cca cu manopera cu tot 70 lei.

Ca nu vor sa lucreze individual cu persoane este de inteles pentru ei.
Se poate lucra cu asociatia, dar plata sa se faca pe loc de catre proprietari. Nici asta nu le e convenabil, cred.

La noi in asociatie suntem pe cale sa facem aceasta verificare, ma voi interesa si va voi comunica ce vor firmele si ce nu vor sa faca.
ELGA50 a spus

Verificarea unui apometru este in jur de 15 lei


sunt curios sa stiu si eu acea firma care face verif la acest pret. Poate daca asoc desface apometrele in toata asoc si merge la firma sau daca toti locatari stau in fata usi ,in acelasi timp, asteptand sa vina firma cu un "calibru" (iar daca nu corespunde se schimba apometru )

Alte discuții în legătură

Termen schimbare contoare apa Elidor Elidor Buna ziua/seara, Am rugamintea sa-mi oferiti informatii referitoare la schimbarea contoarelor de apa-calda si rece- daca este obligatoriu, dupa cat timp de ... (vezi toată discuția)
Asociatia si apometrele ContSters205948 ContSters205948 MI SA PUS UN ANUNT la scara blocului ca cei care are peste 5 ani apometre sa fie schimbate in caz ca le schimba sint trecuti la pausal ca sunt pierderii cel ... (vezi toată discuția)
Apometre bloc Waters Waters In Asociatia de la blocul in care locuiesc am observat nereguli, am facut cerere la biroul primariei si au fost amendati. De atunci, semnatarii reclamatiei ... (vezi toată discuția)