avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubire RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubire RCA

Va prezint urmatoarea speta:
-26 dec 2010 orele 2.40 am avut accident de circulatie in care eu (X) am fot lovit in intersectie de o masina condusa de Y ce a intrat pe rosu (exista pv contraventie in care vinovat de producerea accidentului este conducatorul auto Y si mi se elibereaza si autorizatie de reparatie);
-imediat se ia legatura cu societatea de asigurari, aceasta trimite un inspector care imi pozeaza auto si deschide dosar de dauna ;
-in data de 13 ian 2011 conducatorul auto vinovat Y contesta in instanta procesul verbal de contraventie;
-in data de 24.02.2011 societatea de asigurari imi trimite o adresa prin care refuza la plata cererea de despagubirea pe motiv ca persoana vinovata de producerea accidentului sunt eu, pe motiv ca “nu am acordat prioritate vehiculelor care circulau prin intersectie la momentul respectiv”;
-in data de 21.03.2011 am comunicat societatii de asigurari ca raspunsul nu imi este opozabil, ca in PV de contraventie –intocmit de IPJ- vinovat de producerea accidentului este conducatorul auto Y ; La aceasta adresa nu am mai primit niciun raspuns;
-in data de 26.06.2012 revin cu adresa catre societatea de asigurari pentru acceptarea dosarului de dauna deschis, adresa la care am anexat copie legalizata dupa hotararea judecatoreasca pronuntata in dosarul la contestatia formulata la procesul-verbal de contraventie seria... nr.... de numitul Y in care s-a hotarat ca vinovat de producerea accidentului de circulatie din data de 26.12.2010 se face conducatorul autoturismului marca ........... cu numarul de circulatie ........., respectiv dl. Y;
-In data de 13.09.2012 un service auto mi-a intocmit la solicitarea mea un DEVIZ ANTECALCUL -fara a vedea masina- in baza procesului verbal de contraventie, a autorizatiei de reparatie si a unor fotografii facute de mine in timpul reparatiei la piesele deteriorate in urma accidentului si care nu puteau fi vazute la data intocmirii autorizatiei de reparatie. Mentionez ca devizul a fost facut in programul Audatex, program adoptat de majoritatea societatilor de asigurari, si care foloseste manopera de reparatie si preturile la piesele de origine acceptate de fabricantul autoturismului ;
-in februarie 2013 m-am deplasat la societatea de asigurari unde le-am comunicat ca nu mi-au raspuns la adresa prin care solicitam aprobarea dosarului de dauna intrucat asa cum reiese din hotararea judecatoreasca vinovat de producerea accidentului de circulatie este dl Y asigurat al societatii respective, si in consecinta sa accepte dosarul. De la societatea de asigurari mi-a fost inmanata o adresa -spunandu-mi ca aceasta mi-a fost comunicata si acasa- prin care societatea de asigurari isi mentine punctul de vedere precum ca eu sunt vinovata de producerea accidentului -contrar hotararii judecatoresti pronuntata de instanta la dosarul in cauza.
Mentionez ca masina imi era indispensabila, si am reparat-o in regie proprie folosind piese de la parcurile de dezmembrari in detrimentul elementelor de confort si siguranta (nemontarea aerbag-urilor iar masina intra mai greu in viteza a-II-a).
Intrebari:
1.Cum imi pot recupera banii care mi se cuvin prin lege de la firma de asigurari?
2.Pot sa cer despagubiri 0.2% la valoarea devizului antecalcul de la data la care le-am trimis hotararea judecatoreasca?
3.Masina are prima inmatriculare in tara in 2006. Daca doresc sa o vand cumparatorul imi scade din pret taxa pentru timbrul de mediu. O pot invoca si pe aceasta in instanta ca despagubire?

Alte discuții în legătură

Dauna auto rca bodale bodale Buna ziua, Masina mea a fost implicata intr-un accident auto. Vinovatul are polita la Carpatica Asigurari iar firma de asigurari prezinta un deviz reparatie ... (vezi toată discuția)
Recuperare prejudiciu, dauna accident fara victime ,rca valabil,refuz comunicare oferta de despagubire gutermsergiu gutermsergiu Buna ziua sunt pagubit,proprietar auto implicat in accident ,masina mea fiind condusa de fiul meu. Politia a intocmit PV de contraventie ,a stabilit ... (vezi toată discuția)
Contestatie proces verbal accident auto GEOPOPA GEOPOPA Buna ziua, Am fost implicata intr-un accident auto in data de 21.02.2012. Soferul care conducea celalalt autoturism a fost gasit vinovat la politie si i-a fost ... (vezi toată discuția)