Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... dauna auto RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

dauna auto RCA

Buna ziua,
Masina mea a fost implicata intr-un accident auto. Vinovatul are polita la Carpatica Asigurari iar firma de asigurari prezinta un deviz reparatie subevaluat(cu 50%) si nici pomeneala sa inlocuiasca piesele deteriorate pe o portiune mai mare de 20%.
Ce este de facut?
Masina mea (din 2007) are polita Casco. Oare pot sa merg la firma de asigurari unde este masina mea asigurata casco sa execut reparatia?
Astept cu nerabdare lamuriri.
Va multumesc.
Exact! Puteti sa va reparati masina folosind CASCO-ul dvs si societatea de asigurari se va indrepta prin regres impotriva societatii unde este asigurat vinovatul!
Succes!
Buna ziua !
Puteti face reparatia pe asigurarea CASCO si sa solicitati plata daunelor pe cale judecatoreasca, in baza procesului verbal de constatare a contraventiei si a constatarilor asiguratorului. Asta in masura in care nu reusiti pe cale amiabila sa va recuperati daunele.
Cu stima !
zahariamarius a scris:

Buna ziua !
Puteti face reparatia pe asigurarea CASCO si sa solicitati plata daunelor pe cale judecatoreasca, in baza procesului verbal de constatare a contraventiei si a constatarilor asiguratorului. Asta in masura in care nu reusiti pe cale amiabila sa va recuperati daunele.
Cu stima !

Daca reparatia se face pe polita CASCO, asiguratorul se subroga asiguratului pentru suma platita deja si EL urmeaza eventual sa urmeze calea instantei, daca nu regleaza decontul cu asiguratorul RCA al vinovatului.
Raman de solicitat in instanta(de catre victime), numai eventualele daune morale sau vatamari corporale (daca exista).
Oare firma de asigurari unde am polita CASCO mai primeste dosarul meu acuma? Accidentul a fost in data de 17 nov. si inregistrat numai la Carpatica Asigurari in ziua respectiva unde are vinovatul polita RCA.
Astept un raspuns si o salvare!
Va multumesc.
Este obligat sa primeasca avizarea, insa va trebui sa depuneti documentul privind accidentul(p.v.) in original, si va trebui facuta o constatare a avariilor de catre insp. daune CASCO.