Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ridicare drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ridicare drepturi salariale

Mi-am dat demisia cu preaviz.
Intucât nu am posibilitatea să mă duc la fosta firmă să-mi ridic drepturile salariale (intre timp m-am angajat în altă parte) îl pot delega pe soţul meu, printr-o delegaţie scrisă şi semnată de mine, să-mi ridice drepturile salariale ce mi se cuvin ?
Teoretic este posibil, practic s-ar putea sa fie probleme. Inainte de a apela la aceasta varianta discutati si cu cei de la firma.
Potrivit art.167 alin.1 C.mun., salariul se plăteşte direct titularului sau persoanei împuternicite de acesta. .

Persoana împuternicită de salariat să încaseze salariul se va legitima printr-o procură autentică specială sau generală sau, daca este membru al familiei ori persoana încadrata la acelaşi angajator, prin împuternicire vizata de şeful ierarhic al titularului salariului.

www.avocatnet.ro/content/for...

Concret este nevoie sa o legalizez la notar ? Daca angajatorul refuza sa o onoreze/primeasca, ce posibilitati am, doar instanta ?! Multumesc mult pentru intelegere.
Pentru a evita orice neintelegere cu angajatorul , mai bine faceti o procura prin notariat.
Multumesc mult.