Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional la contractul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional la contractul de munca

Buna ziua! Am inteles ca trebuie incheiat un act aditional cu fiecare salariat care presteaza ore suplimentare sambata si duminica .Este valabil si pentru orele lucrate suplimentar in cursul saptamanii??
Daca se poate sa imi dati un model,multumesc!!
A doua problema ar fi : Trebuie depusa o adresa la ITM prin care sa comunicam faptul ca salariatii presteaza ore suplimentare in cursul saptamanii si sambata si duminica?????
Model de act aditional gasiti aici
[ link extern ]

Efectuare de ore suplimentrae nu se anunta la ITM , ci numai in cazul in care angajatorul, in mod frecvent, utilizeaza munca de noapte este obligat sa informeze despre aceasta inspectoratul teritorial de munca.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Parerea mea este ca nu e nevoie de un act aditional la CIM in cazul efectuarii de ore suplimentare.
Acordul salariatului trebuie solicitat ori de cate ori i se solicita efectuarea orelor suplimentare. De aceea e suficient un acord colectiv, semnat de fiecare salariat, care sa prevada perioada in care se vor efectua orele suplimentare.