Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Plata expertiza - beneficiarul sumei nu elibereaza ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Plata expertiza - beneficiarul sumei nu elibereaza factura!?!

Buna seara,

Asociatia de Proprietari a achitat cv expertizei contabile dispusa de instanta, in contul Biroului Expertilor din cadrul Tribunalului. La solicitarea facturii, angajatii biroului respectiv ne-au indrumat la biroul financiar al tribunalului unde ni s-a comunicat ca documentul justificativ pentru suma platita este incheierea de sedinta care contine obligatia noastra de a plati expertiza.

S-a mai confruntat cineva cu acest aspect, ma intreb cum este oare posibil ca o institutie (oricare) sa nu emita facturi pentru serviciile prestate.

Stiu sigur de la experta contabila care a facut expertiza ca ea a trebuit sa intocmeasca un set de acte inclusiv factura catre Biroul Expertilor pentru a primi onorariul din care i s-au retinut 10%. Deci ei pretind facturi la plata sumelor dar nu elibereaza la incasari?:-/
Cum stau lucrurile?

Multumesc.
L.C.

Cum vi s-a comunicat. Documentul justificativ este incheierea de sedinta. Dovada platii este ordinul de plata.
Legea contabilitatii nr. 82/1991 republicata dispune care sunt elementele esentiale pe care trebuie sa le cuprinda un document pentru a sta la baza inregistrarilor in contabilitate.
Hotararea judecatoreasca (incheierea de sedinta, in acest caz) este un astfel de document deoarece contine elementele necesare prevazute in lege: nume/denumire beneficiar, nume/denumire platitor, suma, nr. document, data, motivul platii etc.

Sigur, beneficiarul sumei putea elibera o copie a facturii, pe care ar fi putut scrie “conform cu originalul”, ar fi semnat, parafat, stampilat si era le fel de buna ca document justificativ, mai ales langa sentinta. Incheierea de sedinta, insa, e suficienta.

Nu stiu, insa, daca este o cheltuiala deductibila. :(

L.e.
Tribunalul nu poate elibera factura deoarece nu a prestat serviciul de expertiza. Copia facturii (legalizata) poate fi obtinuta - la cerere - si de la arhiva, din dosar.

trope_doi, utilizator
Tribunalul nu elibereaza facturi pentru ca ea nu presteaza niciun serviciu. Serviciul este prestat de catre expert. Biroul de expertize din cadrul Tribunalului colecteaza sumele achitate de catre parti cu titlu de onorarii. Ordonanta nr. 2/2000 prevede in mod expres ca plata onorariilor expertilor se face numai prin intermediul biroului pentru expertize din cadrul Tribunalului. Expertul emite factura pentru onorariile aferente lucrarilor efectuate si incaseaza sumele aferente in calitate executant, iar Trbunalul (prin biroul de expertiza) plateste in calitate de beneficiar al lucrarii. Inscrierea in evidentele contabile a sumelor platite drept onorarii expert se face pe baza ordinului de plata, daca plata s-a facut prin transfer bancar, sau a chitantei elberate de CEC Bank, daca plata s-a facut in numerar.
Va multumesc pentru raspunsuri.

@troppe_doi
Incheierea de sedinta nu contine datele mentionate, spune doar ca reclamantul are in sarcina plata expertizei.

@cioan
Inteleg ca BLET nu emite facturi si nu mai conteaza deja motivul pentru care nu se supun acelorasi prevederi fiscale la care sunt supusi toti cei ce incaseaza sume din prestari de servicii sau livrari de bunuri. (De ex., daca eu, in calitate de traducator, nu emit factura pentru banii achitati de clienti, sunt cercetata pentru evaziune...)

Daca solicit copia facturii emisa de expert catre BLET credeti ca o voi obtine?
In conditiile in care pastoresc apartamentele a 72 de proprietari care au sau n-au cunostinte in materie, simt nevoia sa justific cat mai evident orice suma cheltuita din bugetul Asociatiei, buget constituit chiar de acestia.
Multumesc.
L.C.

Laura Ciobeica, moderator
Laura Ciobeica a scris:

@cioan
Inteleg ca BLET nu emite facturi si nu mai conteaza deja motivul pentru care nu se supun acelorasi prevederi fiscale la care sunt supusi toti cei ce incaseaza sume din prestari de servicii sau livrari de bunuri. (De ex., daca eu, in calitate de traducator, nu emit factura pentru banii achitati de clienti, sunt cercetata pentru evaziune...)

Daca solicit copia facturii emisa de expert catre BLET credeti ca o voi obtine?
In conditiile in care pastoresc apartamentele a 72 de proprietari care au sau n-au cunostinte in materie, simt nevoia sa justific cat mai evident orice suma cheltuita din bugetul Asociatiei, buget constituit chiar de acestia.
Multumesc.
L.C.

Repet, cred ca nu am fost bine inteles.
BLET nu este un prestator de servicii. Expertiza o efectueaza un expert care practica o profesie libera (nu este angajatul vreunei institutii). Intrucat expertul nu poate primi bani de la parti BLET face oficiul de intermediere intre expert si parti.
Dovada ca ati achitat onorariul expertului este fie ordinul de plata, fie chitanta emisa de CEC bank, in functie de modul de plata (prin transfer bancar sau in numerar).
Expertul nu elibereaza factura pentru fiecare expertiza predata. Plata onorariilor se face lunar. Factura pe care o emite expertul pentru incasarea onorariilor cuprinde toate sumele platite de parti in luna anterioara emiterii respectivei facturi. Pe factura se specifica numerele de dosar pentru care se incaseaza onorariile, dar suma este cea totala, nu defalcata pe dosare. Chiar daca obtineti copie dupa factura emisa de expert nu va ajuta.