Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenitori rezervatari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenitori rezervatari

buna ziua . va rog frumos sa-mi spuneti fratii intre ei sant mostenitori rezervatari ?de ce intr-o publicatie scrie ca sora lui sergiu nicolaescu ataca testamentul pt ca este mostenitoare rezervatara? va pup si va multumesc.
Pentru a intelege in concret ce presupune culegerea mostenirii de catre frati va fac cunoscut faptul ca in conformitate cu NCC colateralii privilegiati sunt fratii si surorile defunctului, precum si descendentii acestora, pana la al patrulea grad inclusiv cu defunctul.
Rezerva succesorala este partea din bunurile mostenirii la care mostenitorii rezervatari au dreptul in virtutea legii, chiar impotriva vointei defunctului, manifestata prin liberalitati ori dezmosteniri.
Sunt mostenitori rezervatari conform art.1087 NCC: sotul supravietuitor, descendentii si ascendentii privilegiati ai defunctului.
Pe cale de consecinta, colateralii privilegiati nu sunt mostenitori rezervatari!

O zi lina!

Laura Vilsan, Mediator