Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Proces verbal de contraventie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Proces verbal de contraventie

Buna ziua!Am primit prin posta un Proces-Verbal de Contraventie adica o amenda pentru consumul de bauturi alcoolice in spatiul public.Pe langa faptul ca documentul este abuziv (se mentioneaza ca am recunoscut fapta si ca am refuzat semnarea documentului-<<nimic adevarat>>) el este si eronat.La o analiza mai atenta am constatat ca numarul CI este diferit.In acest caz se considera acest Proces-Verbal nul?
O.G nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor:

CAP. II
Constatarea contraventiei

ART. 15
(1) Contraventia se constata printr-un proces-verbal încheiat de persoanele anume prevazute în actul
normativ care stabileste și sanctioneaza contraventia, denumite în mod generic agenti constatatori.
(2) Pot fi agenti constatatori: primarii, ofiterii și subofiterii din cadrul Ministerului de Interne, special
abilitati, persoanele împuternicite în acest scop de ministri și de alti conducatori ai autoritatilor
administratiei publice centrale, de prefecti, presedinti ai consiliilor judetene, primari, de primarul general
al municipiului Bucuresti, precum și de alte persoane prevazute în legi speciale.
(3) Ofiterii și subofiterii din cadrul Ministerului de Interne constata contravenții privind: apararea
ordinii publice; circulatia pe drumurile publice; regulile generale de comert; vânzarea, circulatia si
transportul produselor alimentare și nealimentare, tigarilor și bauturilor alcoolice; alte domenii de
activitate stabilite prin lege sau prin hotarâre a Guvernului.

ART. 16
(1) Procesul-verbal de constatare a contraventiei va cuprinde în mod obligatoriu: data și locul unde este
încheiat; numele, prenumele, calitatea și institutia din care face parte agentul constatator; datele personale
din actul de identitate, inclusiv codul numeric personal, ocupatia și locul de munca ale contravenientului;

descrierea faptei contraventionale cu indicarea datei, orei și locului în care a fost savârsita, precum si
aratarea tuturor împrejurarilor ce pot servi la aprecierea gravitatii faptei și la evaluarea eventualelor
pagube pricinuite; indicarea actului normativ prin care se stabileste și se sanctioneaza contraventia;
indicarea societatii de asigurari, în situatia în care fapta a avut ca urmare producerea unui accident de
circulatie; posibilitatea achitarii în termen de 48 de ore a jumatate din minimul amenzii prevazute de actul normativ, daca acesta prevede o asemenea posibilitate; termenul de exercitare a caii de atac și organul la care se depune plângerea.
(1^1) În cazul contravenientilor cetateni straini, persoane fara cetatenie sau cetateni români cu
domiciliul în strainatate, în procesul-verbal vor fi cuprinse și urmatoarele date: seria și numarul
pasaportului ori ale altui document de trecere a frontierei de stat, data eliberarii acestuia și statul emitent.
Alin. (2) al ART. 16 a fost abrogat de ART. II din LEGEA nr. 357 din 11 iulie 2003, publicata în
MONITORUL OFICIAL nr. 537 din 25 iulie 2003.
Alin. (3) al ART. 16 a fost abrogat de ART. II din LEGEA nr. 357 din 11 iulie 2003, publicata în
MONITORUL OFICIAL nr. 537 din 25 iulie 2003.
Alin. (4) al ART. 16 a fost abrogat de ART. II din LEGEA nr. 357 din 11 iulie 2003, publicata în
MONITORUL OFICIAL nr. 537 din 25 iulie 2003.
(5) In cazul în care contravenientul este minor procesul-verbal va cuprinde și numele, prenumele si
domiciliul parintilor sau ale altor reprezentanti ori ocrotitori legali ai acestuia.
(6) In situatia în care contravenientul este persoana juridica în procesul-verbal se vor face mentiuni cu
privire la denumirea, sediul, numarul de înmatriculare în registrul comertului și codul fiscal ale acesteia,
precum și datele de identificare a persoanei care o reprezinta.
(7) In momentul încheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat sa aduca la cunostinta
contravenientului dreptul de a face obiectiuni cu privire la continutul actului de constatare. Obiectiunile
sunt consemnate distinct în procesul-verbal la rubrica "Alte mentiuni", sub sanctiunea nulitatii procesului verbal.

ART. 17
Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele și calitatea agentului constatator, numele și prenumele
contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii și a sediului acesteia, a faptei savârsite si a datei comiterii acesteia sau a semnaturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal.
Nulitatea se constata și din oficiu.

ART. 18
Contravenientul este obligat sa prezinte agentului constatator, la cerere, actul de identitate ori
documentele în baza carora se fac mentiunile prevazute la ART. 16 alin. (3). In caz de refuz, pentru
legitimarea contravenientului agentul constatator poate apela la ofiteri și subofiteri de politie, jandarmi
sau polițiști locali.
Multumesc mult pentru citat!Asadar pot face plangere deoarece numarul CI-ului contravenientului este eronat adica una dintre datele personale din CI este eronata.O alta intrebare ar fi ce recomandati?Sa fac contestatie in baza acestei erori sau sa platesc amenda?Si in cazul in care platesc amenda ma gandesc ca o sa am o problema atunci cand trebuie sa platesc deoarece numarul CI nu corespunde.Ce e de facut?Multumesc anticipat!
Va recomand sa faceti o plangere contraventionala, pe care o depunti la Judecatoria competenta material (competenta materiala este inscrisa in josul PV).
Atentie: trebuie sa platiti 20 lei taxa de timbru.
Parea mea este ca, aveti sanse de castig.
N.B.: pana la solutionarea definitiva si irevocabila a plangerii Dvs., NU trebuie sa achitati amenda.
Solicitati judecarea si in lipsa Dvs., in temeiul art. 223 alin. 3 din Codul de procedura civila.
Trebuie sa atasati PV contestat la plangerea contraventionala !
Daca doriti un model de plangere contraventionala, va pot ajuta.
Succes !!!

Către
JUDECÃTORIA TÂRGU MUREª
JUD. MUREª

D-le Preşedinte,

Subsemnatul __________, domiciliat în _______________________________,
conform art. 31 din O.G. nr. 2/2001-cu modificările şi completările ulterioare , în termen legal, înţeleg să formulez prezenta

PLÂNGERE CONTRAVENŢIONALÃ

împotriva P.V.C.S.C. seria ___ nr. _______ din data de ______2013 emisă de ________ , urmând ca în contradictoriu cu această instituţie să dispuneţi:
1.- anularea P.V.C.S.C. seria ___ nr. ________ din data de 09.09.2011 emisă de _________, ca nelegal şi netemeinic;
2.- exonerarea de la plata amenzii de _____ RON;
3.- anularea măsurilor dispuse în baza P.V.C.S.C. seria ___ nr. ________ din data de 09.09.2011 emisă de _________
4.- în subsidiar, în cazul în care se constată de către Onorata Instanţă legalitatea şi temeinicia Procesului verbal sus-menţionat solicit transformarea sancţiunii contravenţionale din amendă în avertisment;

în considerentul următoarelor

M O T I V E :

În fapt (de facto):

1.- În data de................................................ .
Fiind la prima abatere şi având în vedere cele expuse anterior, consider că sancţiunea stabilită nu are temei legal, şi dacă ar avea aceasta nu este proporţională cu gradul de pericol social al faptei săvârşite (art. 5 alin. 5, art. 21 alin. 3 din O.G. 2/2001-cu modificările şi completările ulterioare). Procesul verbal nu cuprinde obiecţiunile subsemnatului (art. 16 alin. 7 din O.G. nr. 2/2001).
Mai mult consider că, procesul verbal în cauză este lovit de nulitate cel puţin pentru următoarele considerente:
- lipsa datelor de identificare ale martorului, aşa cum prevede art. 19 alin. 1 din O.G. nr.2/2001; mai mult martorul a semnat numai dovada de comunicare, dar nu a fost prezent şi la săvârşirea faptei;
-ridic excepţia tardivităţii, conform art. 25 alin. 2 (?Art. 25. - (2) Comunicarea se face de către organul care a aplicat sancţiunea, în termen de cel mult o lună de la data aplicării acesteia.? şi art. 13 alin. 1 din O.G. 2/2001-cu modificările şi completările ulterioare. (daca e cazul !!!)
În subsidiar solicit, în cazul în care instanţa apreciează temeinicia şi legalitatea procesului verbal schimbarea încadrării juridice a sancţiunii din amendă contravenţională în cuantum de ____ RON în avertisment.
Solicit în baza art. 32 alin 3 din O.G. 2/2001-cu modificările şi completările ulterioare suspendarea tuturor măsurilor dispuse prin procesul verbal mai sus menţionat.
În drept (de iure): ne întemeiem cererea pe dispoziţiile art.: incidente din Codul de procedură civilă; art.: 3, 5, 7, 15, 16, 17, 21, 28, 31, 34, 35, 47 din O.G. 2/2001-cu modificările şi completările ulterioare.
Solicit judecarea prezentei cauze şi în lipsa subsemnatului, în baza art. 223 alin. 3 din Codul de procedură civilă.

Material probator:
În susţinerea afirmatiilor mele anexez, în copii xerox:
- P.V.C.S.C. seria R11 nr. 0291301 din data de 09.09.2011 emisă de CNADNR S.A.-CESTRIN;
- Dovada comunicării procesului verbal mai sus-menţionat;
Cu respect vă solictăm încuviinţarea materialului probator administrat în acest dosar, precum şi a tuturor celorlalte dovezi pe care Onorata Instanţă le va considera concludente şi pertinente în dezlegarea prezentei pricini.

Depunem prezenta -împreună cu anexe- în 2 (două) exemplare identice, din care un exemplar pentru a fi comunicată intimatei, iar cel de-al doilea exemplar instanţei de judecată.

Cu deosebită consideraţie,

P E T E N T,
________________

Gabriela Pintea, Consilier juridic