Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Produs alimentare expirat
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Produs alimentare expirat

Am cumparat de la un supermarket ff. cunoscut un pachet de biscuiti BIO expirat. Doar la cateva zile dupa ce l-am deschis, si am dat si copilului meu de 11 luni sa manance din ei, am vazut ca biscuitii aveau termenul de valabilitate expirat.

M-am adresat institutiei respective, care "drept compensare" mi-a oferit alte 3 pachete de biscuiti (din alta categorie, nu destinata copiilor) si mi-a returnat contravaloarea produsului.

Cu toate acestea, m-am adresat si Oficiului pt. Ptotectia Consumatorului, deoarece am considerat ca e necesar ca acestia sa faca o verificare si sa sanctioneze conform legii agentul economic respectiv care a comercilizat produse bio pt. copii expirate.

Cei de la OPC mi-au spus ca atata vreme cat magazinul mi-a returnat contravaloarea produslui si mi-a oferit si alte 3 pachete de biscuiti, reclamatia este rezolvata amiabil si ca atare nu au cum sa sanctioneze cu amenda magazinul.

Va redau o parte din raspunsul celor de la OPC:

"In conformitate cu prevederile art.14 din OG21/1992(r2)
privind protectia consumatorilor, in situatii similare
celei semnalate de dumneavoastra,vanzatorul are obligatia
sa inlocuiasca produsele sau sa restituie contravaloarea
acestora.
Avand in vedere faptul ca operatorul economic a procedat
conform prevederilor legale prin restituirea contravalorii
biscuitilor, precum si faptul ca la data controlului
efectuat in vederea cercetarii reclamatiei nu au fost
identificate la comercializare produse expirate,nu au
existat motive pentru sanctionarea acestuia."

Este corect cum gandesc cei de la OPC???
cri_, utilizator
OPC a raspuns corect.
Cred ca puteau sa ii amendeze daca voiau, este vorba totusi de produse alimentare expirate.

Puteti scrie un e-mail celor de la ANPC Bucuresti, autoritatea lor centrala (care coordoneaza comisariatele judetene):

Pe adresa de e-mail a ANPC office@anpc.ro ne puteţi scrie numai în situaţia în care nu sunteţi multumit de modul în care a fost rezolvată petiţia dumneavoastră de către Comisariatul Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor la care a fost depusă

Anexati un scan al raspunsului primit.
Multumesc pt. opinii.

Da. ma voi adresa ANPC Bucuresti, deoarece mie mi se pare o abatere grava. Vorbim totusi de un lant mare de supermarket, vorbim de produse BIo destinate copiilor, la un pret deloc de neglijat ( 100 lei/kg).