Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revenire dupa concediul de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revenire dupa concediul de maternitate

am fost angajat cu contract pe perioada nedeterminata la o firma unde sunt si in prezent .
dupa cateva luni aflu k locul ocupat de mine a fost eliberat pentru ca o persoana ,care, ca sa nu fie data afara, a bagat un concediu medical dupa care si unul maternal de 2 ani . ce se intampla acum legal daca persoana opteaza sa revina ??? eu am contract pe perioada nedeterminata si el se bazeaza pe acea lege de minim 6 luni pe acelasi post ... va rog sa mi raspundeti urgent . multumesc mult .
Daca ati fost angajat in locul altui angajat care are CIM suspendat pentru CCC, atunci aveti contract de munca pe durata determinata. Acesta va inceta la data revenirii titularului din CCC.
Daca aveti CIM pe durata nedeterninata, atunci nu va faceti griji.
Cititi mai bine contractul de munca si verificati pe ce perioada a fost incheiat.
1. Nu exista nicio lege cu minim 6 luni de zile.

2. Este greseala angajatorului ca v-a incheia c.i.m. pe durata nedeterminata , in loc de determinata.

3. In baza OUG nr.111/2010, angajatorului ii este interzis sa o concedieze pe o perioada cu pana la 6 luni de la data revenirii din CCC.
art.25 din OUG nr.111/2010:
(2) Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu în
cazul:
a) salariatei/salariatului care se află, după caz, în concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la un an sau de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
b) salariatei/salariatului care se află în plata stimulentului de inserţie prevăzut la art. 7.
(3) Interdicţia prevăzută la alin. (2) se extinde, o singură dată, cu până la 6 luni după revenirea definitivă a salariatei/salariatului în unitate.

4. Legea nr 202/2002, art.10 alin.7 : La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.

5. In speta, sunteti la mana angajatorului ca va decide ce se intampla cu raportul dvs de munca, avand in vedere ca durata acestuia este nedeterminata.